Olası Köpek Saldırısı ve Kendinizi Koruma Yöntemleri

2.06.2020 11:04:12

Köpekler farklı nedenlerle saldırı ya da hırçınlık yapabilir. Yabancı köpekler için konuşulacak olursa genelde bu tip saldırı ve ürkütücü durumlar köpeklerin grup halinde gezmesi durumunda yaşanabilir. Büyükşehirler de dahil çevremizde fazlasıyla köpek bulunmaktadır. Genelde sağa sola ve arabalara havlama eğiliminde olsalar da insanlarla pek yüz yüze gelmeye çalışmaktan onlar da kaçınmaktadır. Onları tanımadan ve farkında olmadan kızdırabilecek hareketlerde de bulunabileceğimiz konusunda dikkatli olmalı, özellikle huyunu bilmediğimiz sokak ya da başka birisinin köpeği karşısında tedbiri elden bırakmamalıyız. Bugünkü yazımızın konusu herhangi bir köpek saldırısı karşısında nasıl korunmalı ve neler yapmamız gerektiğine dair öneriler olacaktır.

Köpek Saldırısı Karşısında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

İnsanlar köpekler tarafından ısırılıyor ya da yaralanıyor. Bu durum sokak köpekleri tarafından olmasa dahi evcil hayvanlar tarafından dahi gerçekleşerek kayıtlara geçiyor. Eğitimi eksik ya da sosyal olmayan sahipli köpeklerin çoğu kez başkalarını ısırdığını duymuş olabilirsiniz. Sokak köpekleri ise sosyallik konusunda özellikle insanlara mesafeli ve 0 eğitimle yaşantılarına devam etmekte olup ekstra dikkat edilmelidir. Bu tip olası kazaların yaşanmaması için dikkat etmeniz gereken önerilerimizi sıralıyoruz.

Ani Hareket Yapmayın ve Koşturmayın!

Köpekler tehlikenin ve huzursuzluğun kokusunu çok kolay alabilirler. Kendisini tehlike altında hisseden bir köpeğe ani hareketlerde bulunmak veya karşısında koşmak sizi av yapabileceği gibi onun avcı dürtülerini harekete geçirecektir. Köpek karşısında bağırmak, el-kol hareketleri yapmak veya üzerine koşmak onu fazlasıyla kendisini koruma içgüdüsüne sokacaktır. Hareketi minimum da tutup kendinizi ellerinizde koruyacak bir pozisyonda kalmanız önemli. Yanınıza gelse dahi çok fazla kımıldamayın, sizi koklayıp yoluna gidecektir. Yeni tanıştığınız evcil bir köpekle de aynı işlemi uygulayabilirsiniz. Sizi koklayan köpek tehdit olmadığınıza kanaat getirdikten sonra tehlike yaratmayacaktır. Gözlerine doğrudan bakmayın ve koşma hatasına düşmeyin.

Kontrolün Sizde Olduğunu Hissettirin

Köpekler sürü yaşam tipine genetik olarak yatkın olduğu için lider vasfına sahip kişilere ya da sürüdeki güçlü köpeğe itaat etmek zorundadırlar. Her köpek etkili ve sert bir “hayır” kelimesi karşısında kendisine çekin düzen vermektedir. Sizin otoriter ve ses tonunuz kendinden emin şekilde emir vermeniz onların başka yöne gitmesine ya da sakinleşmesine zemin hazırlayacaktır. Bağırmakla ile bu hitap şekli karıştırılmamalıdır. Sakin kalmanız çok daha önemlidir.

Dikkatini Başka Yöne Çekin

Köpekler tarafından sıkıntılı bir bölgeden geçmeniz gerekiyorsa onların dikkatini çekecek ve sizin üzerinizden uzağa götürebilecek nesne ya da yiyecek yanınızda bulunmanız kurtarıcı bir rol üstlenebilir. Kaçmak, ani hareket yapmak, çığlık atmak sadece olayları daha da karmaşık hale getirecektir. Yanınızda top, ödül maması, bisküvi taşımanız bu tip durumlarda hayat kurtarıcı fayda sağlayabilir. Ayrıca çantanızda bulundurduğu sandviç ya da kokusu olan başka bir besin de onun dikkatini çekmeye yetecektir.

En kötü senaryoda yere düştüğünüzü ve köpeğin saldırıya geçtiğini düşünelim. Bu durumda kendinizi saldırıya ve ısırıklara korumaktan başka çareniz bulunmamaktadır. Vücudunuzun önemli yerlerini korumak için depremde olduğu gibi cenin pozisyonu alarak boyun baş ve göğüs bölgenizi korumaya çalışın. Alabileceğiniz minimum yarayı alarak, tanımadığınız bir köpek tarafından ısırılmanız halinde sağlık kuruluşlarından gerekli tıbbi yardımları ufak bir çizik dahi olsa alın.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar