MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler Bölgelerini Neden ve Nasıl İşaretlerler?

3.06.2020 10:53:39

Kedilerin kendi aralarında ses ya da görüntülerini kullanmadan bir iletişim ağı bulunmaktadır. Başka kedilere karşı o bölgenin onlara ait olduğuna dair iletişime geçmek ve onlara mesaj bırakmak istediklerinde bölgelerinde kendilerine has bir işaretleme kullanmaktadırlar. Bu durum sayesinde kedilerin bölgeci ve bu bölgeyi koruma iç güdüsüne sahip olduğu artık anlamış bulunmaktayız.

Kedileri kendi sınırları içerisinde gördükleri alanı sahiplenen canlılardır. Bu durum belgesellerde izlemeye alışkın olduğumuz büyük kediler içinde geçerlidir. Kedi dostlarımız her ne kadar evcil de olsalar ev ya da sokak kedileri de dahil bu özelliğe genetik olarak sahiptir. Evinize dışarıdan başka kedi getirdiğinizde evcil dostunuzun hırçın ve agresifleşmesinin sebebi de bölgelerine başka bir rakibin girdiğini düşünmelerinden dolayıdır. Bu doğal bir davranış olup diğer kedilerle iletişime geçmek ve o bölgenin ona ait olduğunu söylemek için kendilerine özgü işaret bırakırlar.

Kediler Bölgelerini Nasıl İşaretler?

Hayvanların kimi zaman bölge işaretleme konusunda çılgın hareketleri olabileceği gibi sıkıntısı olduğunu düşünmeniz normal olabilir fakat bu son derece olağan durumdur. Tek istisna dışında tabi ki! Kızgınlığa giren kediler eş bulma konusunda bölgeye mesaj bırakmak isteyeceklerdir. Bu durum karşısında kısırlaştırma yolları ve zamanını iyi planlamanız gerekmektedir. Aksi taktirde kediniz gerçekten strese girebilecektir. Kedilerin bölgelerini işaretleme konusunda başvurduğu 3 farklı yöntem bulunmaktadır.

  • İdrar püskürtme

Ayakta durarak arka ayağını bir yere basıyormuş gibi yaparak dik kuyruğunu titretir. Tam olarak işeme eylemiyle karşılaştırılmamalıdır. Belirgin ve sabit bir yüzeye bu hareketle işaretini bırakır.

  • Kedi feromonu (salgı)

Bölge nesne ya da onlara tanıdık olan kimseleri işaretlemek için kullandıkları salgı olarak da açıklanabilir. Ağız kısmı, çene ve alın kısmındaki bezlerle salgıladıkları ve bizlerin fark edemeyeceği kokulardır. Ayrıca kedilerin kuyruk ve patilerinde de başka feromon tipleri bulunmaktadır.

  • Pençe işareti (tırnak)

Genelde sokak kedileri için ağaç ve kovuklarında kendilerine ait olan bölgeyi biçimsel olarak işaretleme şeklini temsil etmektedir.

Ev ortamında dostlarımızın genel olarak eşyalar ve mobilyalar üzerinde bu hakkı bulunmaktadır. Ayrıca tırmalama ihtiyaçlarını da düşünürsek büyüdükçe bu durum sizleri fazlasıyla rahatsız edebilir. Yavru iken tırmalama tahtasına alıştırmanız en azından işaretleme konusundaki pençe probleminden kurtulmanızı sağlayacaktır. Kızgınlığa bağlı işaretleme konusunda ise veteriner hekim desteği alarak kısırlaştırma konusunda programlama yapmanız kesin çözüm sağlayacak bir diğer durumdur. İdrar püskürtme yöntemi oldukça problem yaratan kedi bölge sahiplenme tipi olmakla birlikte kokusu kısır olmayan kedilerde rahatsız edici ve keskindir. Kimi zaman sizlere mesaj vermek ve rahatsız olduğu bir durumu ev ahalisine haber vermek için de kullanıyor olabilir. Kedinizi iyi gözlemleyerek sorun olup olmadığını anlamak, yine siz sahiplerinin üstesinden gelebileceği bir durumdur.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar