Sarman Kediler Hakkında Bilmeniz Gereken 6 İlginç Bilgi

27.05.2020 13:05:02

Kedilerin hemen hemen hepsinin ayrı bir güzelliği ve sevimlilikleri vardır. Kedilerin belki de bu kadar çok sevmemizin nedeni bu duruşları olabilir. Bu görünüşte en çok etki eden ve gözümüze çarpan kısımları kürk renkleri olmaktadır. Hayvan severler olarak onların hepsinin canlı olduğunu bilmekle birlikte ırkına, cinsine ya da tüy rengine bakmaksızın hepsine aynı sevgiyi göstermekteyiz. Fakat içlerinde halk arasında da çok sık dikkat çektiğimiz sarman kediler ayrı bir güzelliğe sahiplerdir. Kedilerin en sevimli ve cana yakın türlerinden birisi olan sarmanlar hakkında gelin hep beraber ilginç bilgilere göz atalım!

1- Sarmanlar Bir Kedi Irkı Değildir!

Sarman bu canlıların tüy rengini belirtmek için kullandığımız bir tabirdir. Sokakta ve evlerde sıklıkla rast gelebileceğimiz bu kediler sokakta görmeye alışık olduğumuz tekirlerin sadece sarı-turuncu renk olanlarıdır. Birçok farklı ırkta sarman renklere sahip kedi görebilmekle birlikte kısaca sarmanların tekirlerin farklı renge sahip olanları olarak kısaca özetleyebiliriz.

2- Sarmanların %80’i Erkektir

Evet bu ilginç ve şaşırtıcı bilgi sizi dumura uğratabilir. Sarman dişince sarışın dişi güzel bir kedi hayal edebilirsiniz ama yapılan araştırmalar neticesinde yaşayan 100 sarman kediden 80'i erkek ve 20'si dişi olarak istatistiklerde yerini almıştır. Dişi bir sarman kedi sahiplendiyseniz çok şanslısınız demektir.

3- Sarman Kedilerin Fazlasıyla Sevgi Doludur

Aslında sevgi dolu olmayan kedi yoktur ama sarmanlar bir aşırı sevgi dolu olabilir! Karakter ve tüy renkleri arasında çok fazla bir bağ olmasa da genel olarak sarman kedi sahiplerinin belirtikleri olay bu yönde. Biraz sırnaşık olan sarman kediler ilgi delisi olabilirler. Burada kedilerin şahsına münhasır olduklarını belirtmeden geçmeyelim. Geneli aynı olsa da bazen değişiklik gösterebilir.

4- Sarman Kediler Keyif Düşkünüdür!

Tekir kediler içerisinde evde en çok bakılmayan uygun kedi tipleri bunlardır. Yemek yemeyi seven ve uykuya düşkün olan bu kedilerin çizgi film karakterlerine ilham olması tesadüf değildir. Sarman kedilerin en spesifik özelliklerinden birisi tembelliğe yatkın olmalarıdır. Boğazlarına da düşkün olan bu dostlarımızın beslenme programlarına ve oyun oynamaya teşvik etmeye ekstra ilgi göstermek gerekebilir.

5- Sarman Kediler Sadece Sarı Renkte Olmazlar.

Ne kadar da şaşırtıcı bilgi! Tekirlerin farklı renk kategorisinden çıktıkları için birçok farklı sarı renk tonuna ve karışık renklere sahip olabilirler. Sarılık tonları açık olabileceği gibi koyu ve turuncu renge de çalabilirler. Bunun yanında beyaz-sarı karışımı da çok sık görülen kürk renklerinden birisidir.

6- Sarman Kedilerin de Çilleri Olabilir!

Açık tenli ve kızıl insanlarda olduğu gibi sarmanlarda da bu durumun görülmesi şaşırtıcı değildir. Sarman rengin tonuna bağlı olarak burunlarında, yüzlerinde ufacık çillere dikkat ederseniz görebilirsiniz.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar