Köpek Gezdirme ve Uyulması Gereken Genel Kurallar

27.05.2020 11:35:44

Evcil dostlarımızı ne kadar ufak da olsa sevimli ve tatlı da olsa halka açık yerlerde belirli kurallara göre dolaştırmamız gerektiğini birçok köpek sahibi zaten biliyordur. Bu konuda devlet tarafından yürürlükte birtakım yükümlülükler olup daha da dikkatli olmamız gerekmektedir.

Köpek sahipleri olarak evcil dostlarımızı özgürce ve tasmasız şekilde koşup eğlenmelerini istesek de işin aslı tam olarak öyle gerçekleşememektedir. Bu konuda bölgede diğer insanlara ve hayvan sahibi insanlara karşı bazı sorumluluklarımız bulunmaktadır. Köpekleri gezdirme konusunda ülkemizde ve neredeyse dünyanın birçok yerinde bu konuda düzenlemeler bulunmaktadır. Köpeklerimizin özgürce koşup, etrafı keşfetmeleri, koklamaları, etrafınızda dönmelerini izlemesi bile terapi gibi bizleri çok mutlu ediyor olsa da çevredeki diğer insanların korkmamaları ve kendilerini güvensizlik içerisinde hissetmemeleri daha önemlidir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken en büyük önlem evcil dostlarımızın tasmasız gezmemeleri olmaktadır. Köpeklerimizin elimizin altında kontrol altında tutulmaları fazlasıyla önemlidir. Bölgenize ve yaşadığı çevre bazı kurallar olabileceği gibi köpek sahiplerinin dikkat etmesi gereken ve dünyanın hemen hemen her yerinde aynı olan standart kuralları sizlerle paylaşacağız.

Sokak ve Parklarda Güvenliği Elden Bırakmayın

Köpek sahiplenmek ve beslenmek ona karşı olduğu gibi çevremize karşı da sorumlulukları beraberinde getirmektedir. Köpeğinizin olası tüm olumsuz davranışlarından da aile içerisinde ve dışarıda sizin sorumlu olacağınızı hatırlatmak isteriz. Öncelikle gezintilerde park dahi olsa etrafta başka insanların olabileceğini göz ardı etmeyin. Bu tip yerlerde fazlasıyla çocuk ve ebeveyn olabilir. Evcil dostunuz oyun amaçlı dahi çocukların yanına yanaşsa bu onları ürkütebilir. Sorun yaşamamak adına tasmasız gezinti yapmamaya özen gösterin.

Dışkılarını Temizlemeyi Unutmayın

Özellikle tuvalet eğitimlerini dışarıda yapan köpekler için dışkılarını toplamanız bir toplum kuralıdır. Buradaki pratik ve yanınızda kolaylıkla taşıyabileceğiniz köpek dışkı toplama poşetleri fazlasıyla işinizi görecektir. Yanınızda bunu taşımayı alışkanlık haline getirmeniz oldukça önemlidir. Unutmamız gereken bir diğer husus ise bu durumun sizleri komik duruma düşüreceğini birçok köpek sahibinin düşünmesidir. Aslında toplum olarak diğer köpek sahiplerine örnek olmak adına bunun bilincinde olmamız diğer evcil hayvan sahiplerine örnek teşkil edecektir.

Toplu Taşıma ve Marketler

Bizim ülkemizde ve diğer ülkelerde ufak istisnalar dışında köpeklerin toplu taşıma araçları ve marketlere girilmelerine izin verilmiyor. Eğer taşıma çantasında gidebilecek yavru bir köpek ya da ufak bir ırk köpeğiniz yok ise kalabalık olan bu ortamlarda evcil dostlarımızın girememesi çok da yadırganmamalıdır. Bizim yönetmeliklerimizde ise aşısı tam, karneli köpeklerin özel kafesleri kilitli olmak koşuluyla bagaj taşıma bölümünün dışında ve hayvan sahibinin kucağında yada oturduğu yerin altında taşınmasında bir problem yoktur. Marketlere girişte ise kurallara uymak ve insanları rahatsız etmek önemlidir. Eğer yanınızda birisi var ise ona göz kulak olması adına dışarıda bekleyebilir. Aksi taktirde tasması ve gezdirme ipiyle sıkıca marketin girişine insanları rahatsız etmeyecek şekilde bağlayarak kısa sürede işinizi halletmeniz gerekebilir.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar