Kedi ve Kuşlar Beraber Yaşayabilir Mi?

22.05.2020 12:52:14

Kediler, kuşlarla yaşayabilir mi? Birçok kişi eğlenceli video derlemeleri ve sosyal medya paylaşımlarında kedi ve muhabbet kuşlarının çok güzel arkadaş olabildiğine denk gelmiştir. Bazı istisnalar dışında bu durum oldukça zor ve tetikte olunması gereken durumdur. Hayvan severler olarak çok daha fazla çeşitte evcil hayvan beslemek isteriz ama imkanlarımız dahilinde bu çok da mümkün olmayabilir. Kedi ve köpeklerin birbirleriyle anlaşması nitekim çok daha kolay olsa da ufak muhabbet kuşları için aynı şeyi söyleyemeyebiliriz.

Kedi ve Kuş İlişkisi

Bilindiği üzere doğal yaşamda kuşlar av ve kediler avcı konumundadır. Dışarı birçok kez bu duruma denk gelmiş olup, kedilerin kuşları avlamak üzere bir köşeye sindiğine ve beklediğine şahit olmuşsunuzdur. Evinizde kuş beslemek istemeniz halinde kedilerin avcı ve kuşun av olduğunu unutmamalısınız. Kediler için kuş kovalamak, sinek, böcek kovalamak bir aktivite olup, avcılık dürtüleri gereği durdurulamaz hislerdendir. Kedilerin meraklı ve hareketli olması kafes içerisindeki mini kuş türleri için sıkıntılı olabilmektedir.

Kuşlar ise doğaları gereği kendilerine tehdit olarak gördükleri kedilere karşı, kanatlarını çırparak kediyi korkutma ve bağırarak etrafa güçlü olduğunu hissettirmek ister. Yavru iken beraber büyüyen kedi ve kuşlar uzunca süre anlaşsalar da kedi büyüyüp yetişkinliğe adım atınca görüntüsü ve cüssesi nedeniyle ürkek kuşlarınızı daha da ürkütebilir. Kafesteyken güvende ve mutlu olduğunu düşündüğünüz kuşlarınızı kedinizle yalnız bırakmanız bundan sonra problem yaratabilir. Oyun oynarken bile oyunun seviyesini kaçıran kedilerin dost canlısı olsa dahi ne yapacağını asla kestiremezsiniz. Karakterlerinin de büyük etkisi olduğu bu tip durumlarda evdeki oyuncaklara benzeyen bu canlı kuşun daha cezbedici hale gelmesine neden olabilir. Buradaki dikkat etmeniz gereken noktalar arasında kedinizin karakterinin ve mizacının yumuşak huylu ve sakin yapıda olmasıdır. Avcılık dürtülerini tetikleyen çok fazla oyuncağa sahip olmaması ve kuşunuzu avlanma iç güdülerini tehdit derecede av şeklinde görmemesidir.

Kedili bir eve daha sonra kuş getirmek kuşlarda psikolojik sorunlar yaşanmasına da sebebiyet verebilir. Kıskanç canlılar olan kedilerin kuşu kendilerine rakip görmesi de olasıdır. İştahsızlık ve aşırı tüy dökümü bu strese bağlı olarak gerçekleşebilir. Tak aksi durumda kuş olan eve yavru bir kedinin gelmesi kuş üzerinde de depresif tavırların ortaya çıkmasında etkilidir. Güvensizlik duyan kuşun, aşırı ötme ya da ötmeyi kesme, uçmama, yemini karıştırıp yememe sıklıkla görülen kuş stres belirtileridir. Kimi zaman ani ölümler dahi yaşanabilir.

Nadir durumlarda kuşlar ve kediler evde dostça anlaşabilir. Ciddi bir adaptasyon süresi ve sabır gerektiriyor. Anlaştıklarına ne kadar emin olsanız dahi gözlerinizi onların üzerinden bir dakika olsun almamanız gerekmektedir. Onları aynı ortamda bırakıp dışarıya çıkmak da fazlasıyla tehditkar bir durum olup kedilerin dengesiz hareketlerine karşı üzücü sonuçlar meydana gelebilir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar