MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde Kaliteli Beslenmenin Deri Sağlığına Etkisi

22.05.2020 10:55:16

Kedilerin beslenme programları birçok konuda sağlığa olumlu ya da olumsuz etki ettiği gibi deri ve kürk sağlığıyla da doğrudan ilişkilidir. Doğru zamanda doğru kompleks karışım besinler sağlıkları için olmazsa olmazlar arasındadır. Evcil dostlarımızın derisi vücudunda yer kaplayan en büyük ve koruyucu bölüm olup etraftaki birçok probleme karşı kendisini korur. Kendini izole etmesine ve susuz kalma gibi durumlarda vücut dengesini kurmaya da ekstra destek olur. Genel sağlığı açısında kürk ve deri sağlığı kedilerin bakımında çok önemlidir.

Kedilerin deri sağlığını beslenme sonrası etkileyen birtakım faktörler daha bulunmaktadır. Bu durum beslenme programını oluşturma açısında da sizlere fikir vermektedir. Kedinizin yaşı cinsiyeti ırkı kısırlaştırılması ve genetik yapısı önemlidir. Kedinin yaşadığı ortam ve hijyen koşulları da deri sağlığı açısından dikkat edilmesi gereken ana hususlar arasında sayılabilir. Deri sağlığında en birinci faktör beslenme şekli ve içerdiği besin değerleridir. Dengeli ve doğru beslenme olmadan kedilerin derisinde olduğu gibi bir takım sağlık sorunları zamana bağlı olarak baş gösterebilir.

Kedilerin Sağlıklı Bir Deriye Sahip Olması İçin Gerekenler

Kedilerin derisi farklı katmanlar ve her katmanın sağlıklı şekilde kontrol edilebilmesi için farklı besin dengeleri bulunmaktadır. Dengeli ve kaliteli beslenme adına protein, vitamin, mineral ve yağ asitlerini ihtiyaçları doğrultusunda mamalarından almaları onları yeteri kadar sağlıklı ve mutlu kedi haline getirecektir.

Proteinler; Deri hücrelerinin kendini yenilemesi ve tüy köklerinin sağlıklı büyümesi adına keratin tipinde bulunan proteinler büyük öneme sahiptir. Hücrelerin yenilenmesinin yanında çoğalması için fazlasıyla protein ihtiyacı doğmaktadır. Beslenme programın yediği besinlerden yeteri kadar protein alabildiğine emin olmak gerekir.

Mineraller; Deri sağlığını korumak adına 2 tip önemli mineral vardır. İnsanlarda da olduğu gibi kedilerin de ihtiyacı olan çinko ve bakır! Bunun eksik kalması tüylerin çok daha zayıf ve düşük düzeyde uzayıp sıklıkla dökülmesine neden olacaktır.

Vitaminler; Vitamin deyince akla portakal ve C vitamini geliyor olsa da evet evcil dostlarımızın da vitaminlere ihtiyaçları vardır. Deri ve tüylerin görevlerini yerine getirmeye sağlıklı biçimde devam etmeleri adına vitamin karışımları gereklidir. Her bir vitaminin farklı görevi ve etkisi olmakla birlikte vitamin eksikliği kedilerde tüy dökülmesi ya da tüy uçlarının zayıf kalmasına neden olabilir. Ciltte ve deride pullanma ve bir takım cilt sorunlarının da görülmesi olası bir durumdur.

Faydalı Yağ Asitleri; Besin grubu olarak evet yağlar da deri sağlığı için gereklidir. Omega 3 ve omega 6 kedilerin deri sağlığının tamamının korunmasına yönelik sağlıklı gelişimi destekler. Kendi vücutlarında depolayamadıkları bu besin ihtiyacını dışarıdan ek besinlerle almak zorundadırlar. Evcil dostlarımız için kaliteli ve dengeli beslenmeyi sağlamak, deri ve tüy sağlığının gözle görülür şekilde düzelmesine şahit olmak adına kuru mama değişikliğine gidebilir. Çok daha yüksek besin değerlerine sahip, kedinize uygun mamaya buradan geçiş yapabilirsiniz.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar