MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerin İçgüdüsel Olarak Hala Devam Eden Davranışları

25.09.2020 13:21:28

Köpekler ırklarının değişkenlik gösteren bazı baskın özellikleri vardır. Bu hareketler içgüdüsel ya da genetik olarak ne derseniz deyin onların bu konuda doğuştan yatkınlığını göstermektedir. Bekçilik ya da koruma amaçlı farklı köpek ırkları seçilebildiği gibi arama ve kurtarma konusunda da farklı ırklar baskın olabilir. Bugünkü konumuz genel olarak tüm köpeklerde görebileceğimiz içgüdüsel köpek hareketlerini irdelemek olacaktır.

Köpeklerin doğal olarak gelen bu davranışları onların hayatta kalma ya da baskın bir karaktere dönüşmesi konusunda söz sahibidir. Evde doğmuş ve büyümüş aynı şekilde anne/babası da bu şekilde üremiş köpeklerde dahi görebileceğimiz bazı ortak davranışlar sizi şaşırtabilir. Yetişme tarzı ne olursa olsun büyüme koşulları ne kadar değişkenlik gösterirse göstersin köpeklerin temel içgüdüsel davranışlarını şu şekilde özetleyebiliriz.

Sürü ve Liderlik

Sürü köpekler özellikle bu konuda doğuştan gelen yeteneklere sahiptir. Çiftlikte ve köylerde bu tip sürü gruplarına önderlik eden bu köpeklere kimi zaman eğitim bile vermeniz gerekmez. Çünkü onlar içgüdüsel olarak bu iş için doğmuşlardır. Hayvanları bir araya toplama tutma ve yönlendirme konusunda mükemmele yakın iş görebilmektedirler.

Bu göreve uygun köpek ırkları: Border Collie, Alman Çoban Köpeği, Sivas Kangalı

Çukur Kazmak ve Eşeleme

Köpeklerde çukur kazmak, avcılık ve bir şeyler saklamak konusunda destek veren içgüdüsel bir davranıştır. Mini ırk birçok köpek bu konuda fazlasıyla usta olup yerin altında gizlenen ve saklanan birtakım canlıları avlamak adına mükemmel avcılık örneği gösterebilirler. Evde düz zemini bile kazıma hareketi gösteren köpekler kimi zaman eşeledikleri yerlere çok sevdikleri oyuncakları ya da besinlerini saklama eğilimi de gösterebilirler. Bu durum onlar için enerji atma veya egzersiz modelidir.

İtaat ve Hiyerarşik Düzene Uyma

Köpekler içlerimizde yaşayan sosyal canılar olsa da onların uymak zorunda olduğu hiyerarşik bir düzen olmalıdır. Ailenizi sürü olarak görürken sizin de bu sürünün lideri olmanız önemlidir. Her ne kadar vahşi doğadan seneler önce uzaklaşmış olsalar da aranızdaki ilişkinin çok daha sağlıklı ilerlemesi adına sizin de buna uymanız gerekmektedir. Birçok ihtiyaçları bizler tarafından karşılansa ve bizlere bağlı olsalar da bilinçaltlarında birçok içgüdüsel hareket evrime rağmen hala süregelmektedir.

Nesneleri Taşıma

Evde TV başında otururken evcil dostunuzun kumanda ya da terlikleri oradan oraya taşıdığını görmüşsünüzdür. Fakat burada dikkat kesilmeniz gereken nokta taşıdığı cisme en ufak zarar vermemesidir. Bu durum sizlere de daha önce ilginç ve dikkat çekici geliyor değil mi?

Bazı köpekler, içgüdüsel olarak yakalanan av sonrası, ava zarar vermeden taşıyabilmektedir. Bu tip köpekler avcılıkta baskın olup, bu yönlü bir yaşam ve yaşam ortamına sahip olması gerekmektedir. Günümüz şehir hayatında stres ya da eğlence amaçlı bu hareketi yapmalarına karşın aslında avcılık genleri içgüdüsel olarak onları tetiklemektedir.

İletişim Yöntemleri

Köpekler genel olarak havlama dışında vücut ve beden dillerini kendi aralarında ve bize karşı çok sık kullanırlar. Kuyruk hareketlerinden, kulak hareketlerine, vücutlarının duruş pozisyonuna kadar farklılıklar görülebilir. Bazı köpeklerin kulakları çok uzun ya da kısa olurken, bazılarının kuyrukları vücutlarına ufak ya da kıvrık kalabilir. İletişimde eksik kaldıkları esnada, farklı bölgelerini kullanmak ve bu iletişim mimiklerini daha usta şekilde kullanıyor olduğunu fark edeceksiniz.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar