MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeğinizin Kalp Sağlığını Önemseyin!

25.09.2020 11:02:41

Köpeklerin de kalple alakalı sağlık sorunları yaşaması da tıpkı insanlar gibi normal bir durumdur. Sağlıksız bir yaşam bu durumu tetikler. Sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmelerini istediğimiz evcil dostlarımızın kalp rahatsızlığı yaşamamaları adına sağlıklarını en üst noktada tutmak adına bizlerin de yapacağı bazı şeyler bulunmaktadır. Kalp problemlerinde genelde yaşlı kategorisinde köpekler ve kilo sorunu yaşayanlarda ortaya çıkma ihtimali yüksektir. Daha genç yaşlardaki köpeklerde olmayacağı anlamına gelmeyen bu rahatsızlığın genetik olarak da evcil dostlarımızda gizli olabileceği unutulmamalıdır. Belirtileri açık şekilde görülmese de her koşulda köpek sahipleri olarak dikkatli olmamız gerekmektedir. Köpeklerde kalp sağlığını korumak için ipuçlarına gelin hep beraber göz atalım.

Beslenme ve Obezite

Evcil dostumuzun güçlü, hastalıklara karşı dirençli ve sağlıklı kalbe sahip olabilmeleri için iyi ve dengeli beslenmeleri gerekir. Tuz oranları düşük, karnitin ve taurin türevi hayvansal protein içeren mamalar özellikle kalp dostu mama tipleridir. Sağlık sorunlarına özel mamalar olduğu gibi kalp sağlığını korumak adına da bazı mamaların içeriği ona uygun düzenlenmiştir. Ev yapımı tariflerle de takviye yapabileceğiniz gibi asıl dikkat etmeniz gereken noktaların başında aşırı kilo alımına neden olmamanız gelmektedir. Aşırı kilo kalp krizini tetikleyebilir. Yüksek kalori ve hareketsizlik biraz da evcil dostunuz kilo almaya müsait bir yapıya sahipse ipin ucunu kaçırabilirsiniz.

Rutin Egzersizler

Eğer kalp problemi ve buna yatkınlığı olduğunu bildiğiniz bir köpeğiniz var ise bu durum oyun oynamasına ya da egzersiz yapmasına engel değildir. Fakat onu çok fazla yormamalı ve hızlı hızlı soluyarak nefessiz kalacak şekilde yorulmasına neden olmamalısınız.

Egzersiz ve yürüyüş yapmayan köpekler aşırı kilo alınımı sorunuyla karşı karşıya kalabilmektedirler. Kalp sağlığını olumsuz etkileyen obeziteye karşı doğru beslenme ve rutin egzersizleri olmazsa güzel havalarda yürüyüşleri atlamamalısınız. Yürüyüşlerin ayrıca dolaşım sistemini hızlandırma ve temizleme görevi göreceğini unutmayın.

Veteriner Kontrolleri

Evcil dostunuzun kalp ya da başka sağlık sorunlarını anlamak adına rutin olarak ziyaretlerinizi aksatmayın. Yaşadığı sorunlar daha hızlı tespit edilip tedavi süreci ve tavsiyeleri alarak olası sorunların çözümünü erken teşhisle kontrol altına alabilirsiniz.

Eğer kalp sorunları yaşayan bir köpeğe sahipseniz bunun işaretlerini anlamanız çok kolay değildir. Her hastalıkta görülmesi muhtemel olan aşırı yorgunluk, halsizlik, derin derin nefes alma, herhangi bir şişlik gibi bir sorun gördüğünüzde kontrole gitmeniz gereklidir.

İlginizi ve Sevginizi Hep Gösterin!

Köpekler, kediler gibi değildir. İlgi beklemek onunla vakit geçirilmesi ve sahipleri tarafından sevildiklerini görmek isterler. Yalnız başına kalan köpekler bir süre sonra moral olarak zayıflarlar. Bu durum hastalıklara karşı savunmasız ve sağlığının olumsuz yönde etkilenmesine neden olur. Ayrıca aşırı yalnız ve depresif ruh hali, gerginliğin artmasına ve anksiyete sebebidir. İlgi ve sevgi görmemesi onu kötü şekilde etkileyerek kalp krizi ve kalp sorunları yaşama oranını olumsuz yönde artırır.

En Yeni Ürünler





Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar