Gri Renkleriyle Öne Çıkan 8 Farklı Kedi Irkı

28.09.2020 13:02:33

Gri renkli kedilere otomatik olarak Duman desek de birbirinden farklı ırklarda birçok sayısız dumana rastlamanız olası bir durum. Hepsinin birbirinden farklı karakteristik özellikleri ve vücut yapıları olmasına rağmen ama tek ortak özellikleri renkleri olan kedi ırklarını sizler için derledik.

Burmese Kedisi (Birman)

Rengi bakır-gri arası bir renk olan bu kediler oldukça kıymetli ve yaramazlardır. Tapınak kedileri olarak bilinen bu kedilerin Burma bölgesine seyahat eden bir doktor tarafından kaçırılması ve bu bölgeden çıkarılması sonucu tüm dünya tarafından tanınmaya başlıyor. Oldukça enerjik ve hareketli olmalarının yanı sıra fazlasıyla sosyal bu kediciklerin uzunca bir süre siyam kedisi olarak sanılmasının yanında 1950'li yılların ortasında ayrı bir kedi ırkı olarak tanınması sağlanıyor.

Chartreux Kedisi

Zeki, estetik ve fazlasıyla insancıl bu kedilerin anavatanı Fransa. 13. yüzyılda manastırda rahiplerin yanında yaşayan bu kedilere ayrıca kutsal gözüyle de bakılıyor. Kalın postları ve koyu gri rengine sahip olmaları nedeniyle birçok farklı gri kedi türüyle karıştırılsa da oldukça sessiz ve sahiplerine bağlı ırk türleridir.

Maine Coon Kedisi

Bu kedilerin iri yapısı ve uzun tüyleri fazlasıyla dikkat çekiyor. Tarihsel ortaya çıkışları ve kökenleri hakkında birçok iddia ve veri sunulsa da oldukça asil bir ırk olarak göz çarpıyor. Sert bakışlarına ek aslan yelesine benzer tüylerine rağmen çok geç popüler olmuş bir kedi ırkıdır. Birçok kediyle çiftleşmesi sonucu sayısız renk kombinasyonu bulunan bu kedilere belki de en çok yakın renk koyu ve gri renk tonlarıdır.

Mavi Rus Kedisi (Russian Blue)

İsminden de anlaşılacağı üzere Rusya kökenli bir kedi ırkıdır. Popülerliği burada değil de savaş zamanı yaşanan karışıklık sonucu İngiltere’de kazanmıştır. Kısa uzunluktaki tüyleri ve karakteristik gri renk tonlarıyla dikkat çeken bu kedilerin farklı renk gözleri ise onlara farklı bir hava katmaktadır. Atletik ve uzun yapısı ise onlara fit bir görünüm kazandırmıştır.

Sibirya Orman Kedisi

Irk başlangıcı ya da soy ağacı konusunda neredeyse 1000 yıldır varlıklarını sürdükleri düşünülüyor. Anavatanı Rusya olan bu kediler kış mevsiminin her türlü zor şartlarına uyumlu ve bir o kadar asil kediler! Oldukça iri ve büyük olan bu kediler, neredeyse yarım metre ve 7-7.5kg'a kadar çıkabilmektedirler. Oldukça uzun tüylü bu kediler oldukça meraklı, keşfetmeyi seven ve konuşkan kediler olarak biliniyor.

British Shorthair Kedisi

Dönemin favori kedilerin olan bu kediler haşere ve hasatları korumak için kullanılmıştır. Koruma programlarıyla zaman zaman sayıları korunmaya çalışılmış olsa da günümüzde gri renk kediler denince akla gelen ilk ırklardan birisidir. Gür ve kalın telli tüylere sahip olan bu kedilerin iri ve meraklı gözleri onlara ekstra sevimlilik katmaktadır.

Scottish Straight Kedisi

British Shorthair ve Scottish Fold kedilerinin laboratuvar ortamında çiftleştirilerek yeni bir ırk ortaya çıkarılması sonucu ortaya çıkan bu kedilerin, dik kulaklıları bu ırkın soyu olarak görülmektedir. Gözleri de ekstra olan gri olan bu kedilerin tüyleri kalın ince ya da hafif kıvrık görülmesi muhtemeldir. İlgi delisi olan bu kediler fazlasıyla afacandır.

Scottish Fold Kedisi

İskoç kökenli çiftçiler tarafından ortaya çıkarılan bu kedilerin en büyük özelliği kıvrık kulaklarıdır. 1970'li yılların ortasına doğru popülerleşmeye başlayınca ayrı ırk olarak bilinmeye başlandı. Baskın olarak gri renk olsa da çeşitli melez çiftleşmeler sonucu farklı renkler de görmemiz olası. Tüy renkleriyle beraber içe kıvrık kulakları her ne kadar genetik bir problem olsa da tombul yüzleri ve sevimli duruşları belki de insanlar tarafından bu kadar sevilmesini sağlıyor.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar