Şiddetli Şekilde Kedi Korkusu: Ailurofobi

29.09.2020 10:57:38

Yanlış duymadınız bazı insanlar tıp tarafından Ailurofobi olarak adlandırılan kedi korkusunu ilginç şekilde yaşayabiliyor. Kedi korkusu olarak bilinen bu fobinin kelime kökenleri Yunancadan gelmektedir. Kedi korkusunu iliklerine kadar yaşayan insanların kalp çarpıntısından panik atağa kadar gözle görülür korkunç tepkiler vermesi en sık karşılaşılan durumdur.

Kedi Korkusu Tam Olarak Nedir?

Fobilerin genel olarak tiksinme odaklı olduğu düşünülse de bu olay ne tiksinme ne de nefrete dayalı bir durumdur. Tamamen kedi görünce korkmaktır. Dış görüntüsü kötü olan fare veya yılan gibi hayvanların günlük hayatta çok görmesek de korkan birçok insan olduğu gibi aynı durum kedi fobisi yaşayan insanlar içinde geçerlidir. Kişiden kişiye nedenlerinin değişebileceği bu durum genelde çocukluk çağında yaşanan travmaların sonucu olabiliyor. Yetiştirilme tarzı ve bölgesinin de etkili olduğu bu durum siz fark etmesiniz de içinizde daha da büyüyüp kocaman bir fobi haline geliyor. Geçmişte yaşanan korkunç olaylar da bu fobiyi tetikleyebiliyor. Kediyi sevip sevmemekle alakası olmayan bu durumda olan kişiler köpek, kuş ya da başka hayvanlara çok kolay yanaşıp sevebiliyor.

Kedi korkusu yaşayan kişiler için ise hayat zindan olabiliyor. Sanılanın aksine kedileri sevmeme gibi bir durumun olmaması da başka insanlar gözünden anlayışsızlıkla karşılanabiliyor. Ülkemiz de kediler konusunda fazlasıyla rahat ve her sokakta bakılan, içimizde yaşayan canlılar oldukları için biraz saçma bir durum gibi gelebiliyor. Genelde birçok insanın psikolojik olarak kedileri korku ögesi olarak beyinlerine kodlamaları diğer fobilerde olduğu gibi burada da aynı şekilde işliyor.

Kedi Fobisi Tedavisi

Araştırmalar ve çeşitli psikoloji uzmanlarının görüşleri neticesinde ortada buluşulan nokta bu tip korkuların ve kedi korkusunun temelinin evrimsel olmasıdır. Kafadaki kötü kedi imajının aslında farklı bir korkunun simgesel olarak tasvir edildiğini bu kişiye anlatıp onu bu konuda duyarsız hale getirmek için terapiler yapılmaktadır. Burada hasta diyebileceğimiz kişiye korkunun asıl kaynağının korku öğesi haline getirdiği kedinin değil asıl altında yatan korkunun neden olduğu anlatılır. Kedilerle ilgili araştırmalar yaptırılır. Kedilerin resimlerine videolarına uzun uzun baktırılır. Aşama aşama ilerlenen bu durumda kişinin dijital de olsa dokunabilecek hale getirilmesi sağlanır. Bu durum tabi ki uzmanları tarafından fobinin şiddetine bağlı olarak farklı aşamalarda gerçekleşebilir. Fakat tedavi sonunda kedi fobisi yaşayan bir kişinin gerçek bir kediyi alıp sevmesi sağlanabilir.

Ayrıca başka fobilerde olduğu gibi hipnoz terapisine de sıklıkla başvurulmaktadır. Ayrıca tedavi gören ve olumlu sonuçlar alınan birçok kişi evinde kedi besleyebilecek hale gelmişlerdir. Ailurofobi yaşayan bir kişinin genel olarak hayvanlara karşı önyargısı ve herhangi bir korkusu yoktur. Sadece kediyi korku objesi haline getirmesinden dolayı kaynaklanmaktadır. Hayvanın dış görüntüsünün etki etmediği bu davranışlarda geçmişten gelen başka bir tetikleyici korkunun sebep olduğu kısaca bu durumu özetleyebilir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar