MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedinize Nasıl Kilo Aldırabilirsiniz?

11.05.2020 13:45:17

Yaşadığı stres, kısırlaştırma ameliyatı ya da üzücü bir kaza sonrası kedinizin iştahı azalarak aşırı kilo vermesi günlük hayatta gerçekleşebilecek bir durumdur. Özellikle hamilelik sonrası doğum yapan kedilerin, yavrularını emzirme ve bakımı konusunda harcadığı efor, aşırı kilo kaybetmesine neden olabilmektedir. Hastalık, sağlık operasyonu ya da farklı bir üzücü olay sonrası kedinizin ideal kilosunun altına düşmesini de fazla kilo alması kadar sıkıntılı ve tehlikelidir. Daha önceki yazımızda ideal kedi kilosunun ne olması hakkında bilgi vermiş olup oradaki konumuza buradan göz atabilirsiniz. Kilo almasını sağlamadan önce kedinizin yaşına ve günlük aktivitesine bağlı olarak ideal kilosunun ne olduğunu iyi bilmeniz gerekir.

Kedilere Kilo Aldırılması Sırasındaki Beslenmesi

Evcil dostunuzun kilo alması için önüne kuru mamasından fazla koymak uygun bir çözüm önerisi değildir. Sindirim sisteminin uyumluluğu çok daha büyük ölçüde mamayı kaldıramayacaktır. Ayrıca iştahının düşüklüğü de ne kadar zorlarsanız zorlayın önüne koyduğunuz fazla mamayı yemesine engel olacaktır. Hastalık sonrası iyileşmesi ya da yaşadığı problem sonrası toparlaması için kaybettiği kiloları alması için sindirim sağlığını güçlendirecek ve yüksek besin değerlerine sahip bir diyet programı ona çok daha iyi gelecektir. Doğru porsiyon miktarı ve uygun olan mama seçimi kedinizin yavaşla iştahının artmasını ve daha fazla yemesine yardımcı olabilir.

Kilo Alması İçin Kedinin Beslenmesi

  • Günlük yediği porsiyonlara karar verdikten sonra ufak parçalara bölerek öğün sayısında artışa geçin.
  • Aromasının ve tadının tazeliği için mamanın ağzının mutlaka açık kalmaması özen gösterin. Kimi zaman mamanın hafif ısıtılması da kuru mamalara aroma patlaması yaşatabilir.
  • Bu süre zarfından ekstra olarak yaş mama takviyesi yapmayı tercih edebilirsiniz.
  • Mama seçimi olarak yavru kedi maması ya da anne ve yavru kedilerin besin değeri yüksek mamalarını tercih edebilirsiniz.
  • Yemek yemeye başladıysa ona seslenmemek ve gözle taciz etmemeniz kesinlikle dikkat çekmeden keyifle yemesini sağlayacaktır.
  • Mamasını ve suyunu içmeyi çok sevdiği mama kaplarını kullanın.
  • Oyun bölgesi, uyku alanı ve tuvalet ihtiyacını giderdiği alanları birbirinden uzak tutun.
  • Kedinizin oyuncaklarını ortada bırakmayın. Oyun ihtiyaçlarını bir süre sizin gözetiminizde ve sizle beraber geçirmesini sağlayın.
  • Veteriner hekiminizden bu süreç hakkında tıbbi önerileri almayı ihmal etmeyin.

Mamanın verdiği enerji seviyesinin yüksekliği az yese bile kilo aldırmasına yardımcı olabilmektedir. Lütfen kedinizin ideal kilosuna ulaşmasına yardım etmek için fazla yemesi konusunda baskı yaparak sindirim sistemini zorlamayın. İştahını canlandırmak daha lezzetli ve kalori değeri yüksek mamalar tercih ederek evcil dostunuzun kısa sürede toparlamasını sağlayabilirsiniz.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar