MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

İdeal Kedi Kilosu ve Vücudu Nasıl Olmalıdır?

22.01.2020 10:23:51

Kediler birçok evcil hayvana göre bakımı oldukça kolay ve istekleri genelde çok fazla değildir. Bu nedenle onların sağlık sorunları dışında beslenme konularıyla fazla ilgilenmemekteyiz. Mama kabını hiç boş bırakmamak ve hep yemeğe ulaşabilmesi onun için aslında iyi bir bakım yolu olmamakla birlikte obeziteye yatkın kedileri aşırı kiloların pençesine düşürmekteyiz. Bilindiği üzere obezite olan bir kedi birçok hastalığa kolaylıkla yakalanıp kötü sonuçlar doğurabilir. Onların bu hali ve yaptıkları hareketler size eğlenceli gelse de onun sağlığı açısından hiç de hoşnutluk sağlaması gereken bir durum değildir.

Aşırı Kilo Sonucu Görülmesi Muhtemel Rahatsızlıklar

Fazla kiloların getirdiği rahatsızlıklar konusunda bilinen ve insanlarda dahi görülen problemleri şu şekilde sıralayabiliriz. Eklem ve kaslarda ağrı, cilt problemleri, diyabet, ağırı halsizlik, kalp sorunları başlıca yaşanması muhtemel kedi rahatsızlıklarıdır. Günlük daha az enerji harcamalarına rağmen çok fazla enerji yüklemesi yapmaları ise sorunları daha da ağır hale getirebilmektedir.

Özellikle uzun tüy yapısına sahip olan kedilerin kilolarını belli etmemesi sahiplerinin beslenme konusunda dikkat edebilmelerinin önüne geçmektedir. Bunun üstüne de egzersiz ve oyun konusunun atlanması büyük bir sorunu da beraberinde getirmektedir.

Zayıf Kedi Anlama Yolları

Aşırı kilo ne kadar sorun yaratıyor ise zayıflık da aynı şekilde olmaması gereken bir durumdur. El ve göz ile az çok bu durumu tartabilir. Bazı kontrollerle kedinizin aşırı zayıf olup olmadığına karar verebilirsiniz.

  • Evcil dostunuz kısa tüy yapısına sahip ise bakarak da anlaşılması kolay bir durumdur. Aşırı zayıf kedilerin kaburgaları dahi uzaktan belli olabilir.
  • Kenardan baktığınızda yan taraftan sarkma ve içeriye doğru çökük belirtisi de aşırı zayıflığa dair göstergelerdir.
  • Kedinizi severken kaburga kemikleri, kalça kemikleri, omur kısımları elinize çok rahat hiç tüy yokmuş gibi geliyorsa bu konuda emin olmanız kesindir.

Normale yakın bir kilosu olan kediye sahip olduğunuz halde kısa sürede kedinizin incelmesi ve aşırı kilo vermesi sonucu bu tip hale döndüyse kesinlikle hastalık belirtisi olabilir. Vakit kaybetmeden veteriner kontrolü yaptırmanız gerekmektedir.

 

Şişman Kedi Anlama Yolları

Genelde kedilerimiz bize ne kadar fit görünseler de uzun tüyleri bazen bu durumu anlamamızın önüne geçmektedir. Ne kadar kilolu olsalar da hareketli olmaları sağa sola rahatlıkla zıplamaları bizlere herhangi bir sorun yokmuş gibi gelse de ideal kilolarının üzerine kolaylıkla çıkabilmektedirler.

  • Kaburga üst kısımlarının yağlanması
  • Bel ile karın açıklığı belirginleşmişse
  • Elimizle sevdiğimiz zamanlarda kaburgasının yerine sadece yağ kütlesine dokunuyorsanız,

Evcil dostunuz olması gereğinden üst limite kilolara ulaşmış demektir. Kedinizin zayıflaması için egzersiz, oyun ve mama porsiyonlarını ayarlamanız fazla yemesinin önüne geçmelisiniz.

İdeal Kedi Kilosu Ne Olmalıdır?

Evcil dostlarımızın uzun ve sağlıklı bir ömür sürebilmeleri için ideal kilolarına ulaştıktan sonra bunları korumaları gerekmektedir. Kediler uykucu ve obur canlılardır. Siz ne kadar beslerseniz besleyin, kolay kolay hayır demeyi düşünmezler.

Evcil dostumuzun ırkı ve fiziksel yapısı bu konuda net olarak rakamlar verilmesinin önüne geçebilir. İri ırk kedilerin standart kedilere göre vücut yapısı nedeniyle daha ağır olması oldukça normaldir. Tablodan da anlaşılacağı üzere size fikir vermesi açısından ideal bir kedinin ve görüntüsünün nasıl olması gerektiği az çok bellidir.

İdeal kedi kilosu iki grup altında incelenir.

  • İlk grup kedilerin, kaburgalarının üzeri çok az yağ tabakası ile kaplıdır. Dokunulduğunda kaburgaları hissedilir. Karın hafif içe doğru meyil vermekle birlikte, kaburgaların arkasında bel oyuntusu belirgindir.
  • İkinci grup kedilerin ise, kaburga arkası bel oyuntuları belirgindir. Bakınca görülebilir. Arkasında yer alan yağ tabakası ele gelmektedir. Çok az seviyede karın yastığı olması da normaldir.

Dışarıdan bakıldığında kilosu konusunda emin olamadığınız kedilerin, sever ve masaj yapar gibi kaburga bölgesini kontrol edin. Birçok konuda kaburga kemikleri kilosu konusunda fikir vermektedir. Aşırı zayıf kediler ve kiloları kediler arasında bariz bir farkı göstermektedir. Diğer aşamalarda ise bel, karın kısmına dokunarak yağ seviyeleri kontrol edin. Hafif bir yağ tabakası olması ideal kiloya yakın olmakla birlikte sarkan ve ele sadece yağ tabakası gelen kediler aşırı kilolara yelken açmış bulunmaktadır.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar