MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler Neden Evin İçine İdrar Püskürtür?

22.01.2020 12:22:58

Özellikle kısırlaştırılmamış dişi ve erkek kedilerde olmak üzere yetişkinliğe ve çiftleşme dönemine yakın tüm kedilerin yaptığı bilinmektedir. Fakat bu alışkanlık kısırlaştırılmamış kedilerde de pek çok kez görülmektedir. Koku ile iletişim becerileri yüksek olan kediler bu yolla mesajlarını başka kedilere iletebilir. Bunun yanında kullandıkları farklı metotları da vardır. Sürtünme, tırmalama ve baş ve çene etraflarındaki bezlerin koku yayması ile de bu iletişim yöntemini başarmaktadırlar.

Kedilerde Evin İçine İdrar Püskürtme

Kediler sadece bölgelerini oradaki tek hâkim olduğunu göstermek adına değil, kendilerini güvende hissetmek adına o bölgenin kendi kokusuyla hafızasına kaydetmek ister. Bölgesini alışık olduğu kokusuyla işaretleyen kedi, psikolojik olarak da rahatlayacaktır. Kısırlaştırma operasyonuna tabii tutulmamış kedilerde ise durum belirtme amacıyla eş adaylarına mesaj yollamaktadır. Kızgınlık döneminde yaşanan hormon değişiklikleri püskürttükleri koku içerisinde de saklanmaktadır. Kısırlaştırılmış kedilerde bu tip duruma binaen bir püskürtme işlemi özellikle evcil kedilerde görülmemekte olup, kendini güvende hissetmeyen kedilerin ortamı ve yaşadıkları evi güvende hissetmeleri adına işaretledikleri görülmektedir.

Evin içine idrar spreyleme hareketi genelde kendileri tehdit ve korku altında hissettiklerinde gerçekleşmektedir. Eve yeni gelen bir kedi ya da ortamda başka kedileri algılaması bunu ona iten sebeplerin başında gelir. Evdeki eşyaların yenilenmesi, daha önce hiç görmediği ve kokusuyla tanışmadığı misafir, aile bireyi ya da evde yapılması muhtemelen tadilat işlemlerinin evcil dostunuzun kafasının karışmasına zemin hazırlayabilir. Evin içine idrar püskürtmesi için en temel sebepler bunlar olarak gösterilebilir.

Kedilerinizin Kendini Güven İçerisinde Hissetmesini Sağlayın

Evcil dostlarımızın püskürtme ihtiyacı duymalarının en temel nedeni kısırlaştırılmadıkları taktirde çiftleşme istekleri ve eş adaylarına mesaj yollamalarıdır. Günümüzde birçok bilinçli evcil hayvan sahibi dostlarının zamanı geldiğinde bu durumlarını kısırlaştırarak zaten ortadan kaldırmaktadır. Diğer önemli husus ise kedilerin kendilerini güven içerisinde hissetmemeleri ve strese girmeleridir.

Kedilerin daha fazla güvende hissetmesini sağlamak adına evin tüm alanını onlara açmayın. Belirli 2 ya da 3 odayı sahiplenmeleri ve ona göre yaşam alanlarını biçimlendirmelerini sağlayın. Buralarda kalan kedinin alan işaretleme ihtiyacı duymadan korku duymasının önüne geçebilirsiniz. Ayrıca birden fazla kediniz var ise anlaşamamaları ve kavga ettikleri durumlar da bu hareket görülebilir. Kedilerinizin karakter olarak saldırgan ve kavgacı olmamaları hiçbirinin kendini gergin hissetmemesi ve haliyle püskürtme ihtiyaçlarının doğmamasını sağlayacaktır.

Herhangi bir sebep göremediğiniz ve nedenini çözemediğiniz durumlarda veteriner hekiminizden tavsiye almanız çok daha faydalı olacaktır. Herhangi bir hastalığı ya da yaşadığı problemin olup olmaması konusunda da emin olmak gerekebilir. Kedilerin evin içerisine idrar püskürtmesi hareketi genelde psikolojik olmakla birlikte bu konuda atmanız gereken adımları yine veterineriniz tarafından önerilecektir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar