MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpekler Neden Uluyarak Ses Çıkarır?

23.01.2020 10:21:56

Köpeklerin sesli iletişim türlerinden birisi olmakla beraber onları bu sesi çıkarmaya iten farklı sebepler olabilir. Irkına ve cinsine göre ses desibeli ve şiddeti farklılık gösterebilir. Karşılıklı birbirleriyle mesaj iletildikleri bu yöntemin yanında, siren seslerine benzer ses tonlarına çıkabilmektedir. Evcil dostunuzda uluma sorunu aşırı şekilde artarak devam ediyor ve hiç kesilmiyorsa bir sorundan şüphelenebilir ve bunun asıl nedenini ortaya çıkarabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki köpekler de biz insanlar gibi sosyal canlılardır. Devamlı ilgi ve sevgi gösterilmeye ihtiyaç duymaktadırlar.

Sağlık Sorunlarından Ötürü Uluma

Hasta olan ve herhangi bir yerinden yaralanan evcil dostlarımız kesik kesik olmak üzere uluma eylemini gerçekleştirebilirler. Normalden daha uzun süre uluma eylemini yapan köpeğinizi veteriner kontrolüne götürmekte fayda var. Bu tip durumlarda erken müdahale hayat kurtarmakla birlikte olası kalıcı hasarların da önüne geçecektir.

 

Tek Kalma ve Ayrılık Duygusuna Bağlı Stres Yaşama

Bu tip bir sorunu komşularınızın şikâyeti üzerine ya da günümüzde oldukça yaygın olan ev içi güvenlik kamerası var ise siz evden ayrıldıktan sonra evcil dostunuzun uluyarak size seslendiğini görebilirsiniz. Ayrılık stresine bağlı olarak tek kalma ayrıca evin içerisinde sağa sola dolaşıp volta atmasına da neden olur. Sahibinden ayrı ve yalnız kalan evcil dostlarımızda bu durum ortaya çıkabilir. Özellikle yavru köpeklerin bu uluma eylemini bu şartlar altında gerçekleştirdiği sıklıkla görülmektedir.

Karşı Seslere Karşı Cevap

Dışarıdan sokak köpeği ya da yakınındaki bir başka köpeğin uluma sesine karşılık vermesi oldukça olağan bir eylemdir. Bu tür ulumular çok uzun sürmemesi halinde çok da müdahale edilmesi gereken bir durum değildir. Ulumalara karşılık olarak cevap veriyorsa sesler kısa süre sonra kesilecektir. Bu tip durumlardaki en kötü senaryo her daim birbirini tetikleyecek ve ulumaya teşvik edecek köpeklerin etrafta olup birbirlerini duyabilmesidir.

Dikkatlerini ve İlgi Çekmek İçin

Evcil dostlarımız oldukça akıllı ve zeki hayvanlar olduğundan şüphemiz yoktur. Kimi zaman bu uluma eyleminin ilgi topladığını fark eden köpekler bunu kendi lehlerine çevirmek için oyun amaçlı kullanabilirler. Kendisiyle oynamanız, onunla konuşmanız, vakit geçirmeniz, herhangi bir isteği bulunduğundan ya da oyuncağına ulaşmak istediğinde bunu alışkan haline getirebilir. Bu tip durumlarında önüne geçmek bunu alışkanlık olarak yapmasının karşılık bulmaması oldukça önemlidir. Sessiz olduğu zamanlarda ödüllendirebilir, uluma eylemini gerçekleştirdiği zamanlarda onu görmezden gelerek, tepkisine karşılık bulamadığında zamanla bu hareketi gerçekleştirmesinin önüne geçebilirsiniz.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar