MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Yeni Sahiplendiğiniz Bir Kedinin Güvenini Nasıl Kazanmalısınız?

23.01.2020 12:11:21

Kedilerin genelde eğitime karşı tepki verme eşiği ve ödüllere karşı eğitilebilirliği köpeklere nazaran oldukça düşüktür. Kedilerin ırkının ve karakterinin de buna etkisi düşünüldüğünde sonuçların gözetiminde çaba ve sabır gösterilmesi olmazsa olmazlar arasındadır.

Evcil dostlarımızın verdiğimiz seslere, ilgiye ve sevgi gösterilerine genelde tepkisiz kaldığına defalarca kez şahit olmuşuzdur. Bağımsızlıklarına düşkün olan kediler kimi zaman sizlere güvenmediklerinde de bu tip etkilere, tepki gösterme ve yanaşma eğiliminde bulunmazlar.

Karakterlerini İyi Analiz Edin

Kedilerin yavaş öğrendikleri ve komut konusunda çok umursamaz oldukları asla unutmayın. Kedilerin her ne kadar evcilleştirilmiş olduklarını bilsek de asi ruhları hala değişmemiştir. Ödül sistemini çok yavaş öğrenirler. Ve yaptıkları hatalar çok da umurlarında olmaz. Kendi faydalarına olan bir şey dışında etraflarında olan hiçbir şey onların kendi dünyalarına etkisi yoktur. Sabır ve sevginin gücü her daim bu etkileşimde ve evcil dostunuzun güvenini kazanmada yardımcınız olacaktır. Onu sevmeye zorlamanız, belli bir yerde yatması için baskı yapmanız onun güvenini kazanmaktan ziyade onu çok daha fazla hırçın ve stresli hala getirecektir.

Ona Kendilerini Güvende Hissedeceği Alanı Verin

Beslenme, sıcak bir yuva, sağlığıyla alakalı tüm aşıların tamamlanması, kişisel bakımları her şey 4x4’lük fakat bir konuda kedinizin olmazsa olmazları arasındadır. Birçok evcil hayvan dostu bu durumu atlayıp, kedilerinin ürkek ve çevreye güvensiz olduğunu belirtmiştir. Ona sunduğunuz birçok şeyin yanında güvenli ve onun kendisinin sahiplendiği bir alanı onun emrine vermelisiniz. Kendini güvende ve korkusuz hisseden kedinin güvenini ve sevgisinden kolaylıkla karşılık bulabilmeniz için ona bir oda ya da alan ayırın. Kendini güvende hissettiği bir yerde saklanıp, oradan çıkmıyorsa ona baskı yapıp başka yere taşımaya kalkmayın. Onun kendini güvende hissettiği yer orasıdır. Zamanla çevresini keşfederek daha da açılmaya ve evin diğer aile bireyleriyle iletişim kurmaya çalışacaktır. Sabır ve zaman her daim aklımızdan çıkarmamamız gereken anahtarlarımızdır.

Su ve Mamayı Ödül Gibi Gösterin

Onların temel ihtiyaçlarından birisi ve karşılamak zorunda olduğumuz mama ve su, kapları da dahil olmak üzere hijyen kuralları çerçevesinde günlük ve taze olarak önlerine koyulmalıdır. Eğer bu rutinlerinde oluşan bir aksaklık olması kedilerimizi hırçın ve agresif hale getirebilir. Bunu eğitim amaçlı kullanmak ve hem ihtiyaçlarını karşılarken hem de güvenlerini kazanmak adına işleri kendi lehimize çevirmek mümkün. Yemeklerini vermeden önce ona güzel sözler söylemek, başını okşamak ve ardından onları yeme içme konusunda kaplarını göstermek ve doldurmak, sizlere güven duymasının yanında bu ihtiyaçlarını karşılayan varlıklar olarak görünmenize yardımcı olur. Bu onun size ve yaşadığı ortamında güvenilir olduğuna ikna olması konusunda oldukça ikna edici bir yöntemdir. Mamanın sesini bile duysalar koşarak sizin yanınıza gelerek başlarını okşatmak isteyeceklerdir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar