MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde Diş Eti Hastalıklarına Karşı Dikkat Edilmesi Gerekenler

24.01.2020 10:24:49

Kedilerin dişleri bilinenin aksine sadece yemek yeme amaçlı kullanılmamaktadır. Oyun oynarken sağı solu keşfederken, sosyalleşmeleri esnasında dahi pek çok konuda kullanırlar. Olası bir diş eti problemi tüm çene ve ağız sağlığını etkilemekte olup insanlarda farksız değildir. Kimi zaman bağırsak rahatsızlıklarının da kedilerde diş eti hastalıklarını tetiklediği gözlemlenmiştir.

Kedilerde ağız ve diş sağlığını korumak çok daha sağlıklı ve mutlu bir hayat sürmeleri adına dikkat edilmesi gereken bazı bakım ve diş etlerinin korunması adına yapabileceğiniz aşamalar bulunmaktadır. Birçok evcil hayvan sahibi evcil dostlarının ağız sağlığı konusunda ekstra bir harekette bulunmazlar ve onları bu tip bir rahatsızlık geçireceği akıllarından dahi geçmez. Ayrıca ağız ve diş eti ile alakalı bir problem gördüğünüz ya da hissettiğiniz anda veterinere kontrole gitmekte fayda var.

 

Kedilerin Dişlerinin Fırçalanması

Hem insanlarda hem de evcil dostlarımızda ağız bakım ve sağlığı açısından en önemli çözüm yoludur. Düzenli olarak yapılan ve fırçalanan dişlerin diş etine bağlı tüm hastalıkların eğer genetik bir problem yok ise önüne geçecektir. Dişlerde biriken bakterilerin ve oluşan diş tartarlarınının hepsinin temizlenmesini haftalık rutin bir bakım ile rahatlıkla sağlayabilirsiniz. Alıştırabildiğiniz taktirde günlük bu işlemi alışkanlık haline getirebilirseniz en azından ağız bakımı konusunda mükemmel bir adım atmış olacaksınız. Kedilerin dişlerini fırçalatması zor ve sabır gerektiren bir süreç olacaktır bundan şüphemiz yok ama bunu ona öğretmeniz ve korkmaması gerektiğini anladığı anda onlar için özel olarak üretilmiş diş maçını ve diş fırçaları ile oyun gibi bu sürece kısa sürede alışmasını sağlayabilirsiniz.

Kaliteli ve Doğru Beslenme

Diş sağlığı açısından tüm veterinerler ve bu konuda uzman kişiler kaliteli bir kuru mama önerisinde bulunuyor. Dişlerin güçlü ve çok daha sağlıklı olması açısından kuru mamalar ihtiyaçları olan diş egzersizlerini de sunabilmektedir. Yapılan araştırmalar neticesinde sürekli yaş mama ve ev yemekleri ile haşır neşir olan kedilerin diş ve diş eti problemlerini çok daha fazla yaşadıkları görülmüştür. Konserve yaş mamaları ve ev yemeklerini ödül gibi haftada 1 kere verebilir bunun üstüne çıktığınızda evcil dostlarımızın diş eti hastalıklarıyla karşılaşabileceğini unutmayın.

Veteriner Kontrollerinin Aksatılmaması

Evcil dostlarımızı veteriner ziyaretine götürdüğümüzde düzenli kontrollerinin yanı sıra diş ve diş eti kontrollerinin yapılması da şarttır. Sizin fark edemediğiniz bir durumu veterinerler kısa sürede anlayabilir. Erken teşhis ve müdahale hastalıkların ilerlemeden kontrol altına alınmasını sağlar. Yavruluktan yetişkinliğe geçerken onların da süt dişi değişimi sonucu dişlerinin yenilendiğini ve bunun da kontrol sonucu teyit ettirilmesi gerektiğini hatırlatalım. Beslenme konusunda, rutin diş fırçalama konusunda gerekli adımları atıyorsanız senede bir kez de veteriner gözetiminde dişlerin kontrolünü yaptırmanız olası tüm diş eti hastalıklarının önüne geçecek yegane hareket olacaktır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar