MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Dışkı Yeme Problemi ve Sebepleri

24.01.2020 12:36:53

Köpekler arasında görülen birçok köpek sahibinin yaşadığı istenmeyen bir durum olsa da bunu ona iten sebepler ve bu sebepleri anlamanız halinde bu alışkanlıklarından vazgeçirebilirsiniz. Oldukça mide bulandırıcı ve pis bir durum olan dış yeme probleme evcil dostunuzu iten sebebi iyi analiz etmeli ve ona göre önlem almalısınız. Başka hayvanların dışkısını yemesi halinde sağlık sorunlarını da beraberinde getireceği asla unutulmamalıdır.

 

Meraklı Olmaları

Evcil dostlarımızın bu istenmeyen eylemi gerçekleştirme sebeplerinden tam olarak emin olma şansımız oldukça düşüktür. Geçici bir merak sebebiyle kendilerince oyun oynarken bu eylemi gerçekleştirebilirler. Köpeklerin iletişim yöntemlerinden birisi de ağızlarıdır. Kemirmeyi, çiğnemeyi, ağızlarında bir şeyler taşımayı severler. Kokusu baskın şeyleri takip etmeyi, bunu araştırmayı, koklamayı ve tatlarına bakmayı severler. Maalesef kendi dışkıları ya da başka köpeklerin dışkıları merak uyandırıcı olup, köpeklerimizi üzerine çekebilmektedir. Dışkı yeme eylemi tamamen merak dürtüleri kabarmış köpeklerin, ne olduğunu anlamak üzere yaptıkları bir hareket olabilir.

Yetersiz Beslenme

Bu konuda düşünülen ve köpekleri buna iten davranışlardan en çok karşımıza çıkanı yetersiz ve düzensiz beslenen köpeklerin bu eylemi gerçekleştirdiği yönündedir. Buradan sadece kendi ya da başka köpeklerin dışkısına ilgi duymaları düşünülmemeleri başka canlıların dışkılarına da ilgi duymaları göz önünde olmalıdır. Kedilerin tuvalet kapları, çiftlik ya da köy ortamındaki diğer canlıların dışkıları her daim onların yemesi ya da merak etmesi açısından tehlike arz edecektir. Bazı ot obur canlıların dışkıları onlara çok daha yeme konusunda istek duyurabilir. Fakat köpekler için sağlık ve hijyen kuralları açısında zehirli olabileceği gibi parazit yönünden de hayatını tehlikeye sokabilir.

Ne Yapacağı Konusunda Tecrübesiz Yavrular

Özellikle tuvalet eğitimi sırasında yavru köpeklerimizin kafası biraz karışabilir. Kakasının tam olarak ne zaman yapılacağı ve yapılmayacağı konusunda tam olarak anlayamamaları ve hata yaptıklarında bu hatayı ortadan kaldırma çabası içine girmelerine bağlı olarak psikolojik bir durum ortaya çıkabilir. Bu sebeple yavru köpeklerimize karşı gerekli ilgi ve sevgiyi gösterirken sabırlı olmamız gerektiğini asla unutmamalıyız. Aynı durumu yaşını almış yetişkin köpeklerde de görmemiz şaşırılacak bir durum değildir.

Ek olarak belirtmek gerekirse yeni doğuran anne köpeklerin içgüdüsel olarak yavrularının dışkı ve idrarını yalayarak temizlemektedir. Aynı durumu kedilerde görmekte olup bu doğada diğer rakiplere ve yabani hayvanlara karşı kendini koruma ve saklanma taktiğidir. Kendini korumayan yavru köpeklerin düşmanlara yakalanma ve savunmaz kalma ihtimalini ortadan kaldırır. Bu dışkı yeme alışkanlığı olarak düşünülmemeli ve onların doğası gereği bir hareket olduğu bilinmelidir.

Köpeklerin Dışkı Yemesini Önlemek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu konuda evcil hayvan sahiplerinin, dostlarının düzgün beslenmesi, aktif ve egzersiz dolu bir yaşamanın olması, düzenli sağlık kontrollerinin yapılması adına gerekli özveriyi göstermesi gerekir. Sağlıklı yetişen ve büyüyen bir köpeğin bu tip olumsuz davranışlara yönelmesi giderek azalmaktadır. Ayrıca kakasını yaptıktan sonra üzerine acı, sos ya da tadını kötüleştirecek şeyleri dökerek ondan nefret etmeleri sağlanabilir. Kokusundan dahi tiksinmesi halinde tekrar dışkısına yaklaşmayacaktır. Fakat her daim peşinde dolaşmanız ve bu alışkanlığı takip etmeniz kolay olmayacaktır. Yediği zamanlarda lezzetli fakat dışkılama sonrası kötü olmasını sağlayan başka katkı maddeleri de bulabilirsiniz ama bunların hiçbirisi kalıcı ve sorunu tamamen ortadan kaldırmaya yönelik olmayabilir. Eğitimleri düzgün verilmiş ve itaat konusunda sahibine bağlı tüm köpeklere gerekli tatlı ve yönlendirmelerle çözüm yolu açmanız çok daha kalıcı ve faydalı olacaktır. Oluşturduğunuz disiplin çerçevesinde ona bu hareketin kötü olduğunu anlatabilmek ve bu yönde eğitmek asıl yapılması gerekendir. Onu gerekli oyunlarla ve ödül mamalarıyla takdir etmeniz de fiziksel ve sözlü şiddet uygulanmadan çok daha ağır psikolojik tahribatlara yer bırakmadan, dışkı yemesinin önüne geçebilirsiniz.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar