MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde Kulak Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

27.01.2020 10:41:59

Kediler titiz ve hijyen konusunda manyak derecede takıntılı ve temiz olsalar da bazı bölgeleri temizlemekte güçlük çekebilirler. Kimi zaman sağlıkları için kimi zaman da kendi hijyenleri için yardıma ihtiyaç duymaktadırlar. Kulak içerisinde biriken kir, toz ve yabancı maddelerin zamanla aşırı kaşıntı ve enfeksiyon riski oluşturacağı unutulmamalıdır. Kedi kulaklarının anatomisi gereği kendilerinin bu tip temizliği yapabilmeleri oldukça zordur.

Dikkat edilmediği taktirde ve gerekli temizliğin sağlanmadığı durumlarda enfeksiyonlara bağlı olarak büyük sorunların oluşabilmesine zemin hazırlanmaktadır. Kulak yolu ve kulağın kendisini tahriş etmeden gerekli özeni göstermek önemlidir. Kedilerin kulaklarına ve yapısına zarar vermeyecek temizlik maddesi ve temizleme aracı kullanmak dikkat edilmesi gereken hususların başında gelir. Enfeksiyonlara ve mantar rahatsızlığına karşı koruyucu sıvı ve losyonların çok rahat bulabilirsiniz.

Kedilerin Kulağını Temizlerken Adım Adım Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle kullanacağımız malzemeleri onun sağlığı ve kulaklarına zarar vermeyecek şekilde, tamamen onların özelinde kullanıma uygun ürünleri tercih etmemiz önemlidir. Uzun süre bakımı yapılmayan ve temizlenmeyen kulakların enfeksiyon ve mantar hastalıklarını tetikleme durumu her daim yaşayabileceğimiz problemin başında gelecektir.

  • Kediler keyifleri gelmediği sürece sahiplerine sokulmazlar ve kucaklarında rahat ve uslu bir şekilde oturmazlar. Kulak temizliği öncesi onu yormalı, oyunlar oynamalı ve dinlenme haline geçtiğinde kucağınıza almalısınız. Sizi tırmalamasının ve korkup zarar vermesinin önüne geçmek adına her türlü bakım ve temizlik işleminde kullanabileceğiniz ufak bir hileli durumdur.
  • Eğer losyon ve buna benzer bir temizlik malzemesi kullanıyorsanız kedinin kulakları dik durumdayken, arkasında yazan ölçülerde damlatın ve temizlik açısından iyice derinlere inmesini sağlayın. Kullandığınız temizlik malzemesinin şişesini ya da şişenin ucunu kedinizin kulak zarına zarar verecek kadar içeri lütfen sokmayın.
  • Kulak içerisinde kir, toz gibi temizlenmesi gereken maddeler temizlik losyonu yardımıyla iyice yumuşadıktan ve temizliğe hazır olduktan sonra, yavaşça kulak içi ve çevresini yumuşak pamuk kullanarak temizleyebilirsiniz.
  • Kulak zarına ve kulak içinin oldukça hassas olduğunu göz önüne alarak uzun, çubuk, ucu sivri cisimler sokmaya çalışmamak ve dikkatli olmak en hassas olunması gereken durumlardır.

Rutin temizlik açısından kulak temizliği asla atlanmaması gereken durumdur. Mantar belirtisi ya da enfeksiyon durumu var ise hiçbir müdahale etmeden, uzman veteriner yardımı alarak gerekli ilaç tedavisi ya da veterinerinizin tavsiye edeceği üzere bakımının yapılması oldukça uygun hareket olacaktır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar