MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Dalmaçyalı Köpek Irkı Tarihçesi Karakteri ve Bakımı

27.01.2020 12:47:17

Dalmaçya köpeği veya Dalmaçyalı olarak bilinen tüyleri kısa beyaz kürkün üzerine siyah ya da kahverengi benekli oldukça akıllı ve atletik bir köpek ırkıdır. Köken olarak tam olarak bilinmese de Yugoslav ülkelerinden ortaya çıktıları düşünülmektedir. Zekâları sebebiyle refakatçi köpekler olarak kullanılıyor olsalar da çok iyi bekçi köpekleridir.

Dalmaçyalı Köpek Tarihçesi

Hırvastin ülkesinin, Dalmaçya bölgesinden ortaya çıktıları düşünülmektedir. Birçok ırkta olduğu gibi İngiltere’ye geçişlerinden sonra bilinirlikleri ve popülerlikleri artmıştır. 1800’lü yıllarında başından sonra bu bölgede yetişmeye başlamışlardır. An itibariyle dünyanın her yerinde yetiştirilmeleri gerçekleşmektedir. Geçmiş yıllarda özellikle itfaiye birimlerinde insanlara çok faydası bulunmakla birlikte atlarla arasının iyi olması yangın söndürmeye giden atlı itfaiye arabalarının yolunu açmışlardır. Ayrıca bu birimlerdeki haşere, farelere ve kedilerin uzaklaştırılması konusunda da uzun vadeli çözüm olmuşlardır.

 

Dalmaçyalı Köpek Karakteri

Neşeli, oyuncu, hareketli ve kıpır kıpır bir köpek ırkıdır. Fakat yalnız kalmak, sosyal olarak zayıflaması onun küsmesine, trip atmasına ve mutsuz olmasına neden olabilir. Erken yaşta sosyalleşmeleri, çocuklar ve diğer hayvanlara çok güzel geçinmesini sağlamaktadır. Yüksek zekâsı eğitilmeleri konusunda oldukça dikkat çeken özellikleridir. Zeki oldukları kadar da inatçı hayvanlardır. Kendilerine rakip olabilecek baskın karakterdeki köpeklerle kimi zaman anlaşamadıkları ve uyumsuz oldukları sahipleri tarafından sıklıkla tecrübe edilmiştir. Hafızaları ve kendilerine yapılan iyi ve kötü davranışları yıllarca unutmazlar.

Dalmaçyalı Köpek Fiziksel Özellikleri

İtfaiyeci olarak bilinen bu köpekler oldukça hareketli ve atletik canlılardır. Erkeklerde 60cm ve dişilerde 55cm uzunluğa kadar ulaşabilirler. Ağırlıkları 25-30kg arası değişmektedir. Beyaz üzerine rastgele dağılmış kahverengi ve siyah benekleri bulunur. Kısa tüy yapısına sahiplerdir. Yuvarlak gözleri ve burunları benek rengiyle aynı renge sahiptir. Bu arada dipnot olarak belirtmek gerekirse, Dalmayaçlı köpekler ilk doğdukları düz beyaz ve beneksiz olarak doğmaktadır. Vücutlarındaki bu benekler karışık olarak daha sonradan vücutlarına yayılır.

Dalmaçyalı Köpek Bakımı ve Sağlığı

Koşma ihtiyaçları olduğu için bu evcil dostlarımız ev ve apartman ortamında bakımı oldukça sıkıntılı bir süreci beraberinde getirir. Egzersiz ihtiyaçları oldukça yüksektir. Yıllık olarak 2 ya da 3 kez mevsim geçişlerinde tüy dökülmesi görülebilir. Kısa tüylü ve temiz canlılar olduğu için çok sık yıkamamak gerekir. Tüm bunların yanında tüy dökümünü minimize etmek için günlük ya da haftalık olarak rutin taramalar bu sorundan kurtulmanızı sağlayabilir. Soğuğa oldukça dayanıksız olan bu köpekler, ısının düşük olduğu yerlerde bakılıyorsa çok fazla dışarı kalmamalıdır. Egzersiz ve yürüyüşlerde ek olarak köpek elbisesine sahip olmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca belirtmek gerekirse bu köpek ırkının genetik olarak doğuştan olmak üzere sağırlığa yatkınlıkları bulunmaktadır. 6 haftalık olduktan sonra kontrol ve testlere girip bu konuyu netleştirmeniz oldukça önemlidir. Ürik seviyeleri diğer köpeklere oranla oldukça düşük olduğu için idrar yollarında taş çıkma olasılığı da yüksektir. Gerekli bakım ve kontrolleri yapılan Dalmaçyalı köpeklerin 10-14 yıl sağlıklı bir ömre sahip olması beklenmektedir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar