MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Anne Kedi Yavrularını Neden Öldürür?

12.05.2020 10:59:38

Birçok kişinin duyduğu ama kesinliğinden emin olamadığı bu durum anne kedilerin yavrularını öldürdüğü ya da yediğiyle alakalı bir şüpheye neden olmaktadır. Çok sık olmasa da anne kedilerin yavrularını öldürdüğü ya da onları yediği üzücü hadiseler gerçekleşebilir. Öncelikle bu durum hayvanlarda içgüdüsel ve doğada kalma anlayışına bağlı bir durumdur. İnsani ahlak değerleriyle hayvanların bu tip hareketlerini karşılaştırmak biraz haksızlık olacaktır.

Amacı doğrultusunda hareket eden anne kedinin, genel olarak sıkıntılı yapılan doğumlarda çıkan yavru sayısında azalmaya giderek kalan yavrular adına avantaj sağlamaya yönelik olmaktadır. Diğer yavruların daha sağlıklı ve rahat büyümesi için zayıf doğan yavrulardan birinin ya da birkaçının feda edilmesi doğa gereği sadece kedilerde de olmayan sık görülen bir durumdur. Anne sınırlı sayıdaki memesi ve sınırlı miktardaki sütünü kendince daha güçlü ve sağlıklı gördüğü yavrulara ayırmak isteyebilir. Bir taraftan zayıf yavruları ölürken diğer yavrularının hayata tutunmasını sağlar.

Çok farklı şartlar karşısında da annenin yavrusunu öldürme ve yeme girişimi olabilir. Anne kedinin aç kalması ve yavrularını besleyecek kadar güçlü ve ayakta kalamayacağını hissetmesi gözüne kestirdiği bir yavru kediyi yiyerek kendisine protein sağlaması ve sütünün devamlılığını sağlayabilir. Anne kedi gücünü yerine getirirken yavrularını beslemeye devam edebilir.

Tüm bunların yanında doğada birçok av ve avcı konumunda hayvanlar tarafından annenin ve yavrularının hayatta kalması adına en temel içgüdüsel hayatta kalma davranışıdır. Zayıf kedi ya da doğum esnasında ölü doğan bir yavru kedinin kendini koruması gereken diğer avcılar tarafından hedef haline gelmesine neden olabilmektedir. Ölü bedeninin yayabileceği koku başka avcıları yuvasına ve saklandığı noktaya çekebileceği gibi zamana bozulacak ölü bedenin parazit ve hastalık yayması diğer yavruların sağlığını tehdit edebilmektedir. Tüm bu problemlere karşı anne kedinin ölü doğum yaptığı yavruyu yemesi oldukça olağan bir durumdur.

Bazı durumlarda anne kedinin yeme ihtiyacı hissetmeden hasta ve sağlıksız olduğuna karar verdiği yavruyu diğer yavrulardan ayırarak başka yere götürmesi ve ölüme terk etmesi de sıkça görülen bir davranıştır. Diğer yavrularını korumak ve süt saklamak için, veteriner şartlarında dahi hayatta kalabilmesinin güç olduğu yavru ya da yavrularını beslememeyi ve ölüme terk etmeyi tercih edebilir. Vicdani olarak bizlere çok mantıksız ve ters gelse de doğa çok acımasız ve hayvanların da bir bildikleri mutlaka vardır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar