Yavru Kedilerin Sütten Kesilme ve Annelerinden Ayrılma Zamanı

12.05.2020 12:52:33

Yavru kedilerin ileride fiziksel ve mental olarak çok daha sağlıklı bir yetişkin kedi olabilmeleri için bebeklik sürelerini olabildiğince anneleriyle geçirebilmeleri önemlidir. Uzman veterinerlerin önerisi genellikle 2 aylık sürenin yeterli olacağını söyleseler de ileride sevgi ve farklı problemler yaşamamaları için bu sürenin 2.5-3 aylık periyoda kadar imkanlar dahilinde uzatılabilmesi çok daha uygun olabilir.

Normal yeni doğan bir anne kedinin sütü 3 haftadan sonra zamanla azalmaya başlar. Yavru kedilerin 1 aylık dönemden sonra yavaşça katı mamalara geçişi başlayabilir. Yaş mama ve devamında yavru kedi mamasıyla kuru mamaya geçiş süreci azalan sütün yerini yavaşça doldurmaya başlayacaktır. Bu süreç boyunca genelde uyumayı tercih eden yavru kediler kardeşleriyle birlikte annenin yanından ayrılmayı düşünmezler. Uyudukları sürelerde dahi annenin kokusu ve sıcaklığı onlarda güven duymaya yetmektedir. İhtiyaçları olan sevgi ve ilgiyi alırken erken ayrılmaları bu duygudan mahrum kalmalarına ve ileride güven eksikliği yaşamalarına neden olabilir.

Bu dönem ve sonraki 1 aylık süreçte tuvalet eğitimlerini kendileri karşılayabilecek seviyeye gelebilirler. İlk doğduklarında beslenme ihtiyaçlarını annelerini emerek karşılarken, tuvalet ihtiyaçlarını anneleri yalayarak yaptırmaktaydılar. Ufak ufak yaş mama yiyebilmeleri ve yavru kedi mamalarını çiğneyebilecek kadar diş ve çene yapısı gelişmeye başlamıştır. Kendilerini yalayarak temizleme alışkanlıkları tam olarak oturmasa da komik görüntüler ortaya çıkabilir. Tam olarak hareketli dönemlerine giriş yapan yavru kediler her ne kadar günün büyük bir bölümünü uyuyarak geçirseler de ara ara yorulana kadar anneleriyle ve kardeşleriyle oyunlar oynayabilirler. Yavru kedilerin tırnaklarını törpüleme ve inceltme yöntemlerini bilmedikleri için oldukça uzun ve yırtıcı olabilir. Bu dönem süt içerken annenin canı fazlasıyla acır ve sütten kesilme süreci yavaşça ortaya çıkar. Sütün azalması ve yavruların anneyi emerken karnına yaptığı masaj tırnaklarının batması nedeniyle anneyi emzirirken yavaş yavaş geri çekmeye başlar. Ayrıca yavru kedi maması takviyesine geç kalmadan başlanmalıdır.

2 aylık olduklarında dahi yavru kedilerin anne sıcaklığına ve sevgisi olmaktadır. Bu dönem ve sonrası anneden ayrılmaları için uygun olmakla birlikte bazı mental gelişimleri açısından hala annelerinden öğrenebilecekleri şeyler olabilir. 3 aylık olduklarında annelerinden bağımsız tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeye gelen yavrular artık kendi başlarına hareket etmeye ve farklı yerlerde uyumaya başlayabilmektedirler.

3 aylık dönem sonrası sevgi ve ilgiye ihtiyaçları kısmen anneleri tarafından sonlanmıştır. Artık insanlar tarafından sahiplenmeye ve kalıcı olarak yeni yuvalarına geçiş yapmaya hazır hale gelmişlerdir. Annelerinden öğrenmeleri gereken, tuvalet eğitimleri, kendilerini temizleme ve tehlikelere karşı kendilerini koruma durumlarını görmüş olup içgüdüleriyle neler yapabileceklerini karşı çözüm üretebilecek olgunluğa erişmişlerdir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar