MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Laf Söz Dinlemez Köpekleri Yola Getirme Sanatı!

13.05.2020 11:14:30

Köpekler genel olarak eğitilmesi ve komutları öğrenmesi kolay hayvanlar olsa da emek ve çaba sarf etmeden başı boş köpekten farksız olacaktır. Kimi zaman baskın karaktere ve ırka sahip bir köpek sahiplenmeniz biraz daha tecrübeli ya da bu konuda sizlere fikir verebilecek birilerinden destek almanızı gerektirebilir.

Bir köpeğe komutları öğretilmesi bir sürecin sonucu meyvelerinizi toplamanız anlamına gelir. Yeteri kadar beraber vakit geçirme, onun tüm bu komutları öğrenmesi ve sizin üstün çabalarınız bir sonuca ulaşmanızı sağlayabilir. Tüm bunların aksine köpeğinizi söz dinlemiyor, yapmaya çalıştıklarınızı umursamıyor ve başarısızlığa doğru yelken açtıysanız aşağıdaki köpekleri hizaya getirme ipuçlarına kesinlikle göz atmanız gerekiyor.

Köpekler İçin Motivasyon Kaynağı: Ödül Seçimi

Her köpeğin seveceği ve aşinası olacağı ödül farklı olabilir. Kimi zaman tadını görünce dayanamayacağı ödül maması ya da oynamak için çılgına dönebileceği favori köpek oyuncağı olabilir. Bazı köpekler yaş mamaya bayılırken evcil dostunuzun neye hayır diyemeceği ve sözünüzü dinlemek zorunda kalacağı şeyi seçim yapmanız sizin onu ne kadar tanıdığınıza bağlıdır. Ödülle onun dikkatini çekmeniz ve onun istediği şey olduğuna ikna etmeniz yeterlidir.

Ödülü Takip Etmesini Sağlayın!

Avucunuzda, elinizde tutacağınız ödül maması ya da oyuncağın tam olarak ne olduğunu anladıktan sonra tüm dikkat sizin üzerinize kesilecektir. Ödülü koklaması ve görmesi vereceği komut ya da eğitim esnasında neyi elde edeceğini görmesi açısından fazlasıyla önemlidir. Kimi köpek dikkat eksikliği yaşadığından dolayı laf söz dinleme konusunda problem yaşıyor olabilir. Aşırı heyecanlı ve sahipleri tarafından şımartılan evcil dostlarımızın başına buyruk hareketlerde bulunması sıklıkla görülen bir durumdur.

Ödülü koklamasına ve görmesine izin verin ama almasına ya da yemesine asla izin vermeden bir sonraki aşamaya geçin!

Komutlara Geçiş Yapmaya Başlayın

Burada iki farklı konu üzerinde durabilirsiniz. Sıfırdan yeni bir eğitime başladıysanız biraz daha uzun ve meşakkatli bir sürece giriş yapıyorsunuz. Sabır, bolca ödül maması, oyuncaklar, zaman, karşılıklı istek ve sevgiye bolca ihtiyacınız olacak. Eğer eğitimli fakat umursamaz bir köpeğiniz var ise onun dikkatini yönlendireceğiniz ödül onu karşınıza dikmeye yetecektir. Komut verme ya da laf dinlemeyen köpeğinizi harekete geçirmek istiyorsanız kesinlikle onun ödül olarak görebileceği bir obje ya da yiyeceğe ihtiyacınız olacaktır. Tabi ki tüm bu sorunun çözümü bunun elde edilmesiyle bitmemekle birlikte evcil dostunuzu buna yönlendirmeniz de gerekiyor.

Bu adımların tekrarı ve sabırla uygulanması köpeğinizin size daha çok itaat etmesini sağlarken ödül komut ilişkisinin zihninde daha çok oturmasını sağlayacaktır. İyi ve takdir gören davranışların onu mükafatlandıracağını gören köpeğin bu adımları uyguladıktan sonra çok da sözünüzün dışına çıkması beklenemez. Yiyecek ve oyuncaklara olan zayıf noktalarını onların iyiliği için kullanmak ve çok daha eğitimli bir köpek olmasını sağlamak da makul görünüyor!

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar