MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Yavru Köpeklerin Sağlıklı Beslenmesi

11.05.2020 11:28:11

Gelişme evresindeki yavru köpeklerin gelişimi ve sağlığı konusunda düzgün beslenmeleri fazlasıyla öneme sahiptir. Irkına bağlı olarak köpeklerin çoğu 10-12 aylık sonrası yetişkin bir köpek haline gelmektedir. Bunun öncesinde yavru halleri ve yavruluktan yetişkinliğe geçiş evresi evcil dostlarımızın sağlıklı yaşam sürmeleri açısından önemlidir. Yavru köpeklerin yetişkinliğe geçtikten sonraki beslenme tiplerinin de değiştirilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Minik tüylü dostumuzun hep ufak kalmayacağı ve 8-10 ay sonra kocaman hale geleceği kaçınılmaz bir durumdur. Küçük dostumuz artık büyüyecek ve ırkına göre belirli bir büyüklüğe erişecektir. Tam olarak yaş sınırlaması olmasa da ortalama 10-12 ay yetişkinliğe adım atmaları için yeterli bir süredir. Bunun yanında yazımızın konusu olan bu dönemden önceki beslenme şekli fazlasıyla ilerideki yılların sağlıklı geçmesi adına önem teşkil etmektedir. Temel besin ihtiyaçları olan protein kalsiyum ve vitaminlerini yeterli seviyede alması oldukça önemlidir. Yavru köpekler fazlasıyla enerjik olmalarının yanında bunu da gün içerisinde hareketli olmalarına bağlı olarak harcarlar. Yeteri kadar protein ve vitamini sağlayacak şekilde beslemek bu dönemlerinde önemlidir. Enerji takviyesi açısından mama içerisinde yağ ve karbonhidratın sağladığı enerji de doyurucu olmalıdır. Diş ve kemiklerinin gelişimi açısından yeteri kadar kalsiyum aldığından da emin olmamız gerekir.

 Yavru köpeklerin öğünleri çok dolu olmasa da çok sık mama tüketeceklerini unutmayın. Maddi durumunuz ölçüsünde her evcil hayvan sahibi kaliteli ve pahalı yavru köpek maması alma şansına sahip değildir. Fakat gelişme çağındaki yavru köpeklerin en azından belirli bir süre çok daha iyi beslenmesi açısından bütçenizi biraz zorlayarak katkıda bulunmanız ileride hastalıklara karşı çok daha güçlü bir köpeğinizin olmasını sağlayacaktır.

Dişlerinin güçlenmesi açısından özellikle 2.5 aylıktan sonra kuru mamaların gevrek ve önerilen sertlikte olması önemlidir. Diş ve çene gelişimi açısından mama üreticileri köpekler için kuru mamaları belirli bir sertliğe göre satışa sunar. Birçok evcil hayvan sahibinin gelişimine etki edeceğini düşünmesi nedeniyle süt veya ek olarak suyla ıslatarak mamayı vermesi yanlış bir harekettir. Unutulmamalıdır ki yavru köpek mamasının içeriği kadar dış yüzeyinin sertliği de köpeklerin gelişimi açısından düşünülmüş ve tasarlanmıştır. Yavru köpekler ilk 3-4 ay günde 5 öğün mama tüketebilirken zamanla bunu azaltmalısınız. 4-6 aylık sonrası 3 öğün ve zamanla yaşına doğru öğünlerini 2’ye indirebilirsiniz. Aşırı besleme ve egzersizlik köpeklerde zamanla aşırı kilo alımı ve obeziteye yol açacaktır.

Annesinden ayrı kalan köpekler için takviye yem kullanmanız gerekebilir. Özellikle 2.5-3 aylık döneme kadar anne sütü alması gereken yavru köpeklerin mama geçmeden alması gereken önemli besinlerden eksik kalmaması ilerideki yaşantısında çok önemlidir. Doğal besinlerden ve anne sütünden alması gereken vitamin, mineral ve yağ gibi temel ihtiyaçları almak için buradaki yavru köpek tamamlayıcı yemine göz atabilirsiniz.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar