MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Kuru veya Islak Burun Hastalık Nedeni Midir?

8.05.2020 12:59:32

Bazı köpek sahipleri özellikle bu konuda fazlasıyla endişe duymaktadır. Evcil dostlarının burnunun sık sık kuruması olumsuzluk yaratabileceği gibi köpeklerinin anlayamadıkları bir sıkıntısının olduğunu düşünmelerine neden olmaktadır. Bu sorunun en kısa ve net yanıtı "hayır" olmakla beraber köpeklerin burnunu kuru ya da nemli olmasının sağlıkla alakasız başka nedenleri olabilmektedir.

Köpeklerin burnu gün içerisinde defalarca nemli ya da kuru hale gelebilmektedir. Evcil dostunuzun sıcak bir noktaya yakın olması ya da güneş altında kalması ya da havasız bir odada kalması kuruluk yaratabilir. Tam tersi soğuk bir ortamda kalan bir köpeğin burnu nemli bir hale bürünebilir.

Köpek Bakımı Konusunda Kuru ve Islak Burun

Evcil dostlarınızın burun yapısını ve rengini incelemek takip etmek onu sorunlara karşı korumanızda ve tanımanızda etkilidir. Kimi ırk köpeklerin burun renkler açık ve pembeye yakın olmakla beraber güneş yanıklarına oldukça hassaslardır. Kuru ve kızarmış renkte olup soyulma belirtisi görülüyorsa bu durum karşısında dikkat etmeli güneş yanıklarına karşı dostunuzu korumalısınız. Güneş yanığının cilt ve deri kanserine yol açabileceğini asla unutmamalı bu gibi hava şartlarında dışarı çıkmamak ve dikkatli olmak son derece önemlidir.

Burun kuruluğunun bir başka nedeni de her şey normal ve seyrinde giderken evcil dostunuzun burnunu yeteri kadar yalamaması ve nemlendirmemesinden kaynaklanabilir. Gün içerisinde defalarca ağız çevresi ve burnunu yalayabilmektedir. Bu şansı elde edemedikleri zamanlarda da burunlarında kuruluk görülebilir. Fazla endişelenmeye gerek yoktur. Burnunun çok kuruduğunu hissedene köpek yalayarak bu dengeyi koruyacaktır. Su içmesi dahi burnunun nemlenmesi konusunda yeterli gelecektir.

Köpeklerin burnunu silmek veya yıkamaya çalışmak onun açısından zarar verici ve rahatsızlık hissettirici olabilmektedir. Dokunurken kimyasal, sabun ya da pudra türevi maddelerin burnuna değmemesi özen göstermeliyiz. İlla temizlemek ve nemlendirmek ihtiyacı doğarsa veterinerin önereceği ilaç ya da temiz ve nemli bir bez kullanmanız yeterli olacaktır. Cildi tahriş etmek köpekler için düşünülecek kötü senaryolardan birisidir. İyileştirmek yerine durumun daha kötü hal almasına neden olmamalıyız.

Evcil dostunuzun burnunun, kuru, şişmiş, çatlamış ya da kanlı olduğunu fark etmeniz halinde hiçbir müdahalede bulunmadan veterinere gitmeniz oldukça önemlidir. Bu durum bir deri rahatsızlığının belirtisi olabilir.

Ayrıca son olarak belirtmek gerekiyor ki nemli ve normal bir burnun yanında burun akıntısı olan bir köpeğin burnu çok kez karıştırılmaktadır. Dikkat inceleme sonucu burun akıntısı olan köpeklerin sümükleri berrak olmalıdır. Kabarcıklı olan koyu sarı ve yeşil renkli olması ağır bir hastalığın ve veteriner muayenesi gerektiğinin işaretidir.

 

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar