MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde İştahsızlığa Neden Olan 5 Durum

23.11.2020 13:08:59

Kediler beslenme konusunda kimi zaman seçici olabilmektedirler. Bunun altında yatan nedeni iyi anlamanız ve bu sorunu sizin ortadan kaldırmanız gerekebilir. Sağlık problemleri nedeniyle kedilerin iştahlarının azalmasının görülebileceği gibi çevresel etmenlerin de rolünü azımsanmayacak kadar sıkça karşınıza çıkabilir. Onları kimi zaman beslenmeye karşı teşvik etmek beslenme programlarında çeşitlilik ve takviye yapmanız kaybedilen iştahı kısa sürede yerine geri getirirken eğer kilosunun azalması ya da hareketlerinde gözle görülür bir uyuşukluk sezinlemiyorsanız çok da sıkıntı yapmanızı gerektirecek bir durum olmayabilir. Kedilerin iştahının azalmasında aktif rol oynayan nedenlere göz atalım.

1- Aşı Sonrası Dengesizlik

Genel olarak iştah kaybolmasında aşıların etkisi olabilir. İştah kaybının yanında ateş ve halsizlik de sıkça görülen bir durumdur. Aşıya karşı bünyesinin göstermiş olduğu tepki neticesinde bu tip yan etki görülmesi 1-2 günlük süreçte sıkça karşınıza çıkabilir. Her kedide bu tip yan etki görülmemekle birlikte evcil dostunuzun da bundan etkilenmesi her ne kadar düşük ihtimal olsa da göz ardı etmeyiniz.

2- Seyahat Etmek

Kedilerin düzenlerinin bozulmasından zerre hoşlanmazlar. Yaşadıkları evi ve bahçeyi sahiplenmeleri de burada olası değişikliklerin dahi onların canını sıkmak için yeterli olabilir. Tüm bunların akabinde başka yere taşınmaları ya da veteriner amaçlı 2-3 saat dışarıda durmaları onlarda iştahsızlığın oluşmasına neden olabilir. Araba ya da uçak gezintileri ise 2-3 gün kendilerine gelememelerine neden olabilmektedir. Aynı insanlarda olduğu gibi mide bulantısı yaşamaları sizleri korkutmamalıdır.

3- Hastalık

Her canlıda olduğu gibi kedilerde de bir hastalık yaşarken ve bunun iyileşme süresi boyunca iştahta azalma görülür. Hastalık öncesi ve süreci boyunca iştah durumu bu konuşamayan evlatlarımızda bize gerekli işaretleri fazlasıyla vermektedir. Anide yemesinde azalması sonucunda enfeksiyon sindirim problemleri ve hatta kanser gibi sorunlardan şüphelenebilirsiniz. Her zaman ciddi bir hastalık olma şartı aranmazken mevsimsel bir üşütme ya da basit bir grip sonucu da 1-2 günlüğüne iştah azalması görülebilir.

4-  Temizlik Hassasiyeti

Kediler kendilerinin ve çevrelerinin temizliği konusunda titiz canlılardır. Suyu sevmiyor olmalarına rağmen temizlik konusunda yoruma açık kapı bile bırakmazlar. Mama kabının bulunduğu çevrenin temiz olmaması ve hatta rutin aralıklarla yıkanmayan mama kapları dahi aç kalmalarına rağmen yemek yememelerine neden olabilir. Tüm bu koşullar neticesinde herhangi bir sağlık sorunu olmadan da iştahın azalma olabilir.

5- Mama Değişikliği

Kedilerin beslenmesinde çeşitlilik ve farklılık arayışına girseniz de bu durum sandığınız kadar basit olmayabilir. Kedi maması değişikliği genelde kedilerin yüz çevirmesi ve iştahının azalmasıyla sonuçlanmaktadır. Daha önceki mamasına fazlasıyla alışmış olan kedinin bu rutininden aç kalma pahasına vazgeçmeyeceği ve akabinde iştahsızlık sorunuyla karşılaşmanız yüksek ihtimaldir. Eğer mama değişikliğine ihtiyaç duymanız gerekiyorsa buradaki yazıdan geçiş sürecini nasıl sorunsuz atlatabileceğinize bakabilirsiniz.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar