Köpeklerde Mama Seçimi ve Kalori Miktarı

23.11.2020 11:17:40

Köpeklerin beslemesinde birtakım kriterler bulunmaktadır. Gelişi güzel "al bu mamayı ye" şeklinde bir diyet programı köpeklerde olduğu gibi başka evcil hayvanlarda da kabul edilebilecek bir durum değildir. Her mamanın kendine has bir kalori miktarı olduğu gibi her köpeğin her mamayı yemesi de beklenmemektedir.

Köpeklerin farklı şekillerde kuru mama ihtiyaçları olabilir. Yaş konusunun en büyük etken olması alacağı kalori miktarında da değişkenlik göstermesi bu konuda en büyük kıstas almanız gereken ölçünün bu olduğunu gösterir. Cinsiyet, hayvanın ırkına bağlı boyutu, ideal kilosuna yakınlığı, günlük harcadığı enerji ve aktivitesi de ihtiyacı olan kalori miktarını belirleyen faktörlerdir.

Her Farklı Yaş Grubu İçin Farklı Kalori Miktarı

Bildiğiniz üzere kuru köpek mamalarının aynı marka olsa da her köpek yaş grubu için farklı mamalar çıkarttığına şahit olmuşsunuzdur. Bunun temel nedeni ise her yaş grubunun farklı kalori ihtiyaçlarından kaynaklanmaktadır. Evcil dostunuzun yaşının ve ırkının farklı kategorize edilmesi de bu mamaların kendi içlerinde aynı marka çatısı altında dahi farklılaşmasına yol açmaktadır.

Yavru Köpeklerde Kalori

1.5-2 aylık süreden sonra anne sütünden yavaş yavaş ayrılan köpeklerin kuru mamaya geçişi başlar. Bu dönem ve yetişkinliğe geçiş süresi onların yavru oldukları kısımdır. Oldukça hareketli olmaları ve gelişim süreçleri devam ettiği için çok fazla enerji harcadıkları göz önüne alındığında en yüksek kaloriye ihtiyaç duydukları dönem burasıdır. Mini ırk yavru köpeklerin 3250-3850kcal/kg ve orta ve büyük ırk yavru köpeklerde 3450/4500kcal/kg tüketimi uygun olmaktadır.

Yetişkin Köpeklerde Kalori

Köpeklerin en kolay kilo almaya başladığı dönem olsa da en sağlıklı yaşam sürmeleri gereken dönem de budur. Günlük ihtiyaç duydukları kalori 3200-4300kcal/kg olsa da köpeğin aktivitesine ve hareketliliğine bağlı olarak bu rakam en dip noktada ya da en tepe noktanın biraz üzerine çıkabilir. Genelde bu yaş grubundaki köpeklerin öğünler halinde beslenmesi de yediklerini daha rahat yakması açısından önemlidir.

Yaşlı Köpeklerde Kalori

Yaşlı insanlarda olduğu gibi yaşlı köpeklerde de günlük harcanan enerji miktarı düşüktür ve uyku saatleri daha yüksektir. Yavaşlayan metabolizmanın da etkisiyle daha az aktif bir yaşam sürerler. Buna bağlı olarak yemeleri gereken kalori miktarı da yavaş yavaş düşmelidir. Bu dönem köpeklerin kilo alması konusunda çok zayıf dönemleridir. Günlük 2900-3800kcal/kg kalori alımları uygundur.

Sadece kaliteli ve sağlıklı bir yaşam açısından kalori miktarına takılmak önemli olmayacaktır. Mamanın içerdiği bileşenler ve mamanın kalitesinin oranını da göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Kalite bir mama yavruların gelişiminde önemli bir rol üstlenirken, yetişkin ve yaşlı köpeklerde hastalıkları önlemeye yardımcı olabilmektedir.

Evcil dostlarınız eğer bir hastalıkla yüzleşiyorsa ve özel bakım gerekiyorsa tüm bu kriterler değişkenlik gösterir. Yaşadığı sağlık sorununa uygun bir mama tercih edilmelidir. Veteriner hekimlerin kontrolü sonucu tavsiye edilmesi muhtemelen bu mama tiplerinde tedaviyle ortak bir ilerleme sağlanır. Bu tip hastalık sonrası mamalarda çok fazla kalori hesabı yapılması gerekmemektedir. Tamamen veterinerlerin verdiği tavsiye doğrultusunda ilerlemek evcil dostlarımızın sağlığı açısından önem teşkil etmektedir.

 

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar