Kedi Sahibi Olmak Sağlığımıza İyi Geliyor

20.11.2020 13:07:14

Her cinsteki evcil hayvanın insanların sağlığına fiziksel ve zihinsel açıdan olumlu etkileri bulunmaktadır. Uzmanların araştırmaları neticesinde kesin olmasa da kedi sahiplenmenin ve bakımının insanların sağlığı açısından ne gibi faydaları var onun detaylarını inceleyeceğiz.

Evcil hayvan sahibi olmak insanların zihinsel açıdan rahatlatmakla birlikte vakit geçirmek onlarla ilgilenmek fazlasıyla mutlu olmanızı da sağlamaktadır. Tüm bunların yanın bir kedi sahibi olmak genel sağlığınızı da iyi yönde etkilemektedir. Genel olarak kedi sahibi olmanın size ne tip bir olumlu şeyler yansıttığını görelim.

Bir üniversitede uzun soluklu yapılan bir çalışmaya katılan kedi sahibi olan/olmayan 4500 kişi incelenmiştir. 10 sene boyunca yapılan incelemede kedi sahibi insanların kedi sahibi olmayan kişilere göre daha iyi bir kalp sağlığına sahip olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca kalp krizine yakalanma riski de %30 gibi yüksek oranda azalmıştır.

Kedilerin Bizlerin Sağlığına Olumlu Etki Yaptığı Şeyler

Kedilerin fiziksel ve zihinsel açıdan bizlere pek çok faydaları bulunmaktadır. Bunları kimi zaman bizler direkt olarak fark edebilirken kimi zaman da biz anlamasak dahi onlar çoktan iyileşmemiz konusunda destek olmuşlardır bile.

Kediler Yalnız Hissetmenizin Önüne Geçer

Yalnız hissetmeniz mutsuz ve huzursuz olmanızdaki en temel etkenlerin başında gelir. Kediler bu konuda çok iyi birer dost ve yoldaştır. Bu yükü kalbinizin tek başına taşımasına izin vermezler. Sizin keyifsiz ve yalnız olduğunuzu gören kediniz anında kucağınıza zıplayarak sizin ilgi göstermenizi beklemeden kendileri gerekli ilgiyi size gösterirler.

Kediler Depresif Duygularınızı Alıp Götürür

Kediye dokunmak sevmek ve hatta onları oyun oynarken 3-5 dakika izlemek bile stresini azaltabilir. Ruh halinizi iyileştiren bu canlıların depresif duygular içerisinde olan insanların üzerindeki tüm pozitif etkiyi kısa süre içerisinde dağıtır. Mutlu olmanız da mutlu bir kalp sağlığında son derece etkilidir.

Sizi Eğlendirmekte Üstlerine Yoktur

Evcil hayvan sahibi olmak komik ve eğlencelidir fakat kedi sahibi olmak çok daha fazla ilginçtir! Kedilerin hepsinin farklı karakterlere sahip olması ve buna bağlı olarak huylarının da değişkenlik göstermesi her türlü konuda verecekleri tepkiyi kestirememenizi sağlamaktadır. İnternette en çok aranan ve izlenen videoların kediler hakkında olduğunu dair istatistikler apaçık ortadayken bu konuda hakkında çok fazla yorum yapmaya gerek kalmıyor!

Kedilerin Hep Adeta Motivasyon Kaynağıdır

Kediler düşseler de kalkmasını yolunu bulurlar. Ve asla vazgeçmezler. Bu onların inatçı ruhlu olmalarından kaynaklanmaktadır. Hedeflerine ulaşana kadar gösterdikleri çaba çok küçük şeyler için olsalar da onların bu hareketleri ve çaba içerisinde olmalarını izlemeniz ve ufacık cüsselerine göre ne kadar ısrarlı şekilde hareket ettikleri hayata dair birçok konuda sizi de motive edecektir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar