MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Yine Vahşet: Yavru Köpeğin Bacağını Kestiler!

20.11.2020 10:21:31

Samsun’a bağlı Havza ilçesinde vatandaşlar iki bacağı da kesilmiş ve bantla sarılmış halde yavru bir köpek buldu. Acilen HAYTAP olarak da bilinen Hayvan Hakları Federasyonuna ihbarda bulunan vatandaşların sayesinde Pamuk adı verilen bu tatlı köpek tedavi altına alındı.

Golden Retriever cinsi bu tatlı yavru köpeğin ismine, HAYTAP yetkilileri tarafından "Pamuk" denildi. Veteriner kliniğinde tedavi sürecine giren bu köpeğin yaşadıkları yetkililer ve vatandaşlar tarafından verilen bilgiler ışığında aydınlatıldıkça vahşetin boyutu daha da içler acısı hale gelmiş gibi görünüyor. Mahallede tavuk kovaladığı gerekçe gösterilecek ön iki bacağı kırılan bu Pamuk köpeğin sahibi tarafından da bacakları kesilerek 3 gün boyunca bu halde bekletildiği iddia ediliyor. Tedavisinin başlanılmasına yerine bu şekilde koli bandıyla ayakları sarılmış şekilde bekleyen bu köpeğin bu süreçte yoğun kan kaybı kaybetmesi de bu durumun diğer vahşet durumu! Veteriner hekimlerin açıklamalarında ise ‘kan kaybının yanında bacaklarının da enfeksiyon kapması nedeniyle durumunun oldukça kritik olduğu belirtildi.’

HAYTAP Başkanı Ahmet Kamil Şenpolat ise hayvan hakları yasasına dikkat çekerek bu tip suçluların hala aramızda olduğunu belirtti. Yasalar değişmedikçe sistemin, bu tip suç işleyenlere ağır ceza ve tutuklama yapamadığını söyleyen ve bu suçluların para cezası ödeyerek aramızda dolaştığına dikkat çekti. Siyasilere de seslenen Şenpolat’ın bir an önce yasanın çıkarılması ve hayvanlara şiddet uygulayan canilere karşı caydırıcı önlemlerin alınması konusunda seslendi. Sosyal medya da #Hayvanhaklarıhemen etiketiyle binlerce havyan sever bu konuya dair düşüncelerini ve desteğini dile getirdi.

Tavukları kovaladığı için önce bacağı kırılan ve daha sonra kesilip koli bandıyla 3 gün boyunca yaralı şekilde bekleyen Pamuk için Havza Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı, Çevre, Doğa ve Hayvan Haklarını Koruma Ekipleri devreye girdi. Özel ekip çevrede bulunan tüm kamera kayıtlarına kadar incelemeye aldı. Mahalle sakinlerinin tanıklığına başvuran yetkilerin, olay konusunda şüpheli  ve şüphelileri arayışı devam ediyor.

Kaynak: Hürriyet
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar