MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde En Sık Görülen Davranış Bozuklukları

19.11.2020 13:27:00

Köpek sahibi olmadan önce bilmeniz gereken ilk şey onların da duygusal birer canlılar olduğunu unutmamanızdır. Fiziksel sorun yaşabilmelerinin yanında psikolojik sıkıntılar yaşayabileceğini göz ardı etmemelisiniz. Bu psikolojik sorunların içerisinde terk edilme korkusu, yalnızlık, depresyona girme olabileceği gibi bunların tetiklediğin farklı sıkıntılı hareketlerinde tetiklenmesi beklenebilmektedir.

Sahiplendiğiniz evcil dostunuz sizin yol arkadaşınız, evladınız ve ailenizin bir üyesidir. Onunla bu uzun yola çıkarken yaşayabileceği sorunları ve bunun nedenlerini de araştırıyor olmanız da bu konuyu okuyor olmanız nedeniyle ne kadar ilgili olduğunuzu da göstermektedir. Yaşadığınız birçok davranış sorunu eğitim, ilgi ve sabırla çözülebilmekte olup kimi zaman arzu etmeniz halinde profesyonel yardım alabileceğinizi de unutmamalısınız.

Köpeklerin Sık Yaşadığı Davranış Sorunları

Köpeklerin yaşadığı davranış sorunlarının temeli sahiplerinin genel olarak istedikleri ilgiyi yeteri kadar göstermemeleri ve eğitimleri konusunda yapılması gerekenleri göz ardı etmelerinden kaynaklanmaktadır. Sahipleri tarafından çevresel faktörlere karşı stres yönetimini başaramayan köpeklerin, başarılı hareketlerinde ödüllendirilme algısını da kuramaması nedeniyle yaptıkları birçok davranışın neden-sonuç ilişkisini kuramamalarına neden olmaktadır. Neyin doğru neyin yanlış olduğunu, bizlerin onlara öğretmesi ve temel eğitim aşamasında bunların onların hafızasında oturtulması gerekmektedir. Yavru bir köpeğe gelişiminde göstereceğiz sabır ve toleransın meyvesini aldığı eğitimler sonucunda yetişkinliğinde ve bir ömür boyu beraber yaşadığınız sürece yiyeceğinizi unutmamalısınız. Köpeklerin en sık yaşadığı davranış sorunları ise aşağıdaki gibidir.

  • Sosyalleşme
  • Eşyaları kemirme
  • Giysileri parçalama
  • Üstünüze atlama
  • Israrlı şekilde yemek saatlerinde sizi rahatsız etme
  • Aşırı havlama
  • Yalnızlık korkusu
  • Başka köpekler ve hayvanlara karşı aşırı agresiflik
  • Yürüyüş esnasında sahibinin kontrolünden çıkması
  • Dış gezintilerde pis şeyleri yemeye çalışması

Köpeklerde Davranış Sorunlarının Çözümü

Genelde bu durumlar eğitimsizlik ve başı boş büyüyen köpeklerde görülmektedir. Köpek sahipleri tuvalet alışkanlığı kazanan köpeklerin artık başka bir eğitime ihtiyaç duymadığını düşünse de bu durum yanlıştır. İtaat eğitimleri de tuvalet eğitimleri kadar önemlidir. Büyüdüğünde yaşayacağı tüm sorunları geç kalmadan ortada kaldırabilmenizdeki püf nokta burasıdır. Yavruluğu geçen ve yetişkin olmuş köpeklerde dahi eğitimin yaşının olmadığını hatırlatmak isteriz. Her ırktan ve yaştan köpeği eğitebilir ve davranış problemlerinin önüne geçebilirsiniz. İşin aslında her tip davranış problemi bir eğitiminin eksikliği sonucu ortaya çıkmaktadır. İtaat eğitimi eksik bir köpek dışarı çıktığında tasmasıyla sizi sağa sola çekiştirir. Onu durdurabilecek kararlılıktaki ses tonunuzla seslenmeniz yaptığı hareketin kısa sürede yanlış olduğunu anlamasını sağlayacaktır. Bu ufak bir örnek gibi dursa da aslında genel manada her sorun karşısında elinizi güçlendirmektedir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar