MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Çocuklarda Köpek Korkusu ve Bunu Aşma Yöntemleri

19.11.2020 11:17:37

Çocukların geneli kedi ve köpekleri fazlasıyla sever ancak bazı çocuklarımızda bu korku oluşması şaşırılmayacak bir hadisedir. Köpeğin büyüklüğünün ve agresif tavırlarının da onlara korku vermesi açısından etken oynayabilir. Aradaki korku ve köpek fobisi ikileminin dengesini iyi kurmak gerekir. Çocuğunuz her köpekten mi korkuyor yoksa bazı köpeklerden mi? Kötü bir deneyim yaşayan çocukların korku yaşaması ve her köpekten korkması olağan bir durumdur. Fakat fobi konusu çok farklı olup daha önce bir köpekle temasa geçmese dahi kalıcı şekilde korku yaşamasına neden olabilir. Bugünkü konumuz daha çok köpek korkusu üzerine ve yavrularımıza nasıl köpek sevgisini aşılayabileceğimiz üzerine olacaktır.

Çocukların Köpek Korkusunu Önlemede Nasıl Bir Yol İzleyebilirsiniz?

Köpek korkusunun ileride de kalıcı hale gelmemesi için onun küçük yaşlarda bu sorunu aşması için çaba gösterin. Bu durum sadece köpekler için olmayınca hayvan sevgisini erken yaşta aşılamanız bu tip durumları sorun olarak yaşamasının önüne geçecektir. Hayvana nasıl yaklaşması gerektiği onunla nasıl aynı ortamda durması gerektiğine dair ufak tüyolarımıza geçelim.

Onlara Köpeklere Nasıl Yaklaşması Gerektiğini Gösterin

Köpeğe sakince ve korkutmayacak şekilde yaklaşmalı ve önden elini uzatarak koklamasını yardımcı olmasını gösterin. Köpeğin onu daha sonra sevgi göstergesi olarak yalayacağını ve ısırma gibi bir harekette bulunmayacağını anlatın. Bazı heyecanlı köpeklerin üzerine çıkma hareketi yaparsa da bunun onun sevgi gösterisi olduğunu anlatmaya çalışın ve çocuğunuzun yanında durun.

Çocuğun Köpeğin Etrafında Bağırıp, Koşturmasına İzin Vermeyin

Çocukların kimi zaman sevinçten ona çabucak dokunmak istemesi kimi zaman da korkularından dolayı kaçmak için bu harekete girişmesi oldukça olasıdır. Onların elinden tutarak ilk adımı birlikte atmanız köpeğin farklı bir hareket yaparak ürkmemesi açısından önemlidir. Ürken köpekler agresif ve saldırgan bir tavır gösterebileceği gibi kendi korkuyorken çocuğu da korkutabilir.

Köpeklerin Tehlike Olmadığını Anlatın

Dışarıda bir köpek gördüğünüzde sahibiyle konuşmadan çocuğunuzla bir köpeğe yanaşmayın. İzin alırken dahi köpeğin karakteri hakkında birkaç soru sorarak onu sevmek konusunda müsaade alarak köpeğe dokunun. Köpeğe sessiz ve sakin bir tonda güzel şeyler söyleyerek sevmeye başlayın. Köpeklerin ne kadar sevimli ve zararsız olduğunu uygulamalı olarak çocuklara göstererek yaşadıkları korkuyu ortadan kaldırmaya çalışmanız çok daha gerçekçi olacaktır.

Tamamen Sorunu Çözmeden Asla Köpek Sahiplenmeyin

Çocukların korkusunu yenmesinin yavru bir köpek sahiplenerek ortadan kaldırılacağını düşünen ebeveynlerin düştüğü genel hataların başında gelmektedir. Çocuğunuz tam olarak hazır olmadan eve köpek getirmeniz korkusunu daha fazla körükleyebilir. Baskı sonucu korkunun artması evde psikolojik sorunlar yaşamasına neden olabilir. Aceleci olmadan çocuğunuza biraz daha zaman tanıyarak başka köpeklerle dostluk kurmasını sağlayın.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar