MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde Görülebilen Cilt Problemleri

4.09.2021 10:54:01

Gündelik hayatımızda en ufak bir sivilce de bile birçok ilaç ve krem kullanıyoruz. Aynı durum kedilerimizde de gözlemlenebiliyor. Tüyleri ve ciltleri hassas olan minik dostlarımız en ufak parazitten bile fazlası ile etkilenebiliyor. Bu gibi durumlarda tedaviye başlamak gerekebiliyor. Bu durumlarda ne kadar elimizi hızlı tutarsak o kadar iyi. Bugün ki yazımızda size görülen cilt problemlerinden bahsedeceğiz.

Mantar Enfeksiyonu

Eğer kedinizin mantar aşısı yoksa veteriner hekiminizden yaptırabilirsiniz. Mantar enfeksiyonu genellikle kulak çevresinde fazla kaşınma yolu ile kızarıklığa sebep oluyor. Ayrıca bu süreç içerisinde kedinizin cildini fazlası ile hassaslaştırabiliyor. Yani bu demek oluyor ki en ufak bir parazit veya bakteride üstüne cilt problemleri ekleyebilir. Yazımızın başında sivilcelerimizden bahsetmiştik. Aynı hassaslığı bu konuda da göstermeli ve tedavi için gerekli yerlere başvurmalıyız.

Kedi Aknesi

Deride kızarıklık ve siyah nokta şeklinde ortaya çıkan akneler genellikle çene ve ağız bölgelerinde ortaya çıkıyor. Bu durum çoğu zaman kedimizin beslenmesi ile alakalı olmakta olup farklı sebeplerden dolayı da ortaya çıkabileceğini unutmayalım. Bu durumlardan birini gözlemlediğiniz zaman acilen tedaviye başlamınızı tavsiye ediyoruz. Çünkü ilerleyen süreçlerde zorlaşan bir tedaviye dönebilir.

Tüy Dökülmesi

Çoğunlukla yanlış beslenmeden ve stresten meydana gelen bu rahatsızlık kedinizi daha fazla strese sokabilir. Genel bir tüy dökülmesinden ziyade belirli bölgelerde fazlasıyla dökülme açılma gibi durumlardır. Bu durumda veteriner hekiminize başvurmanız gerekiyor. Kedinize güzel bir bakım ve beslenme listesi hazırlayacaktır. Kısa sürede bu rahatsızlığından kurtulabilecektir.

Dış Parazitler

Hepimizin de bildiği gibi çok yaygın olan bu cilt hastalığı için düzenli veteriner bakımı ve anti dış parazit uygulaması yapılıyor. Peki dış parazitler nedir? Bit ve pire gibi kedimizin derisinden beslenen parazitlerdir. Dış parazitin bulaştığı bölgelerde aşırı kızarıklık kaşınma gibi durumlar ortaya çıkacaktır. Bu durumların yaşanmaması için kedinizin bakımına önem verebilirsiniz. Kedi şampuanları ile yıkayabilir özel kedi tarakları ile cildini ve tüylerini parlatabilirsiniz. Tabi ki bu süreçte anti dış parazit uygulamanızı yaptırmayı unutmayın. Veteriner hekiminize danışabilirsiniz. Bir veteriner hekiminiz yok ise ve çok kararsız iseniz veteriner hekimi seçiminde yardımcı olabilecek makalemizi okuyabilirsiniz.

Sizlere bu yazımızda kedilerimizde oluşabilecek vücut problemlerinden bahsettik. Bu cilt problemlerini yaşamadan yazımızı okumanızı umuyoruz. Çünkü birçok cilt probleminin sebebi yanlış beslenme ve yanlış cilt bakımı oluyor. Tüm patilere sağlıklı günler diliyoruz.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar