MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler Büyüdükçe Hareketliliği Azalır mı?

3.09.2021 15:17:48

Evinize yavru kediniz ilk geldiğinde oldukça sessiz ve sakin bir köşede durup bekleyip çevresinde olan biteni gözlemler. Daha sonra ise alışma sürecini atlattıktan sonra ise asıl film başlar! Fazlaca meraklı minik dostlarımız evin altını üstüne getirmekte bir sorun görmezler. Onlar için her nokta her obje keşfedilmeyi bekleyen bir hikayedir. Çekingen tavırlarını çoktan atmış ve enerji doludur. Günün yarısından fazlasını uyuyarak geçiriyor olsalar da uyanık kaldığı süreler bu boşluğu telafi edecektir. Koşar, zıplar, koltukların ve hatta perdelerin tepelerinden inmezler. Yavruluktaki bu enerji patlaması ve hareketliliğin ne kadar süreceğini mutlaka merak ediyorsunuzdur. İyi bir haberimiz var günler geçtikçe ve yetişkinliğe ulaştıkça enerji seviyesi de düşecektir. Her ne olursa olsun bu günlerin ve eğlenceli vakitlerin tadını çıkarmayı ihmal etmeyin. Kedilerinde çocuklar gibi bebeklik, çocukluk, yetişkinlik ve hatta yaşlılık dönemleri yaşayacağını ve her canlı gibi bir gün aramızdan ayrılacağını unutmayın.

Kediler Yavruluk Sonrası Sakinleşir mi?

Kediler oldukça yüksek enerjili canlılardır. Bunun en büyük sebebi ise doğada hala avcı canlılar olarak yaşamlarını sürdürmeleridir. Yavru iken bu enerjilerinin hiç bitmeyeceğini düşünüyor olsanız da yaşını almaya yakın bir dinginlik gelecektir. Bu demek değildir ki hareketsiz biblo gibi bir canlı haline evriliyorlar! Yavruluk dönemlerinde ekstra enerjinin yanı sıra merak duyguları da çok fazladır. Öğrenmek ve onlara karşı tehdit oluşturabilecek unsurlara karşı mücadele etmek adına bu keşif yeteneği onlara ekstra enerji yüklemesi olarak dönmektedir.

1 Yaş kedi için yavruluktan çıkıp yetişkinliğe girme döneminin başlangıcıdır. Eğer bu dönem ve sonrasında kedinizi kısırlaştırıyorsanız hormonların etkisi daha da azalacak ve enerji seviyesi olabilen minimum düzeye inecektir. Kediler de bu sürece kadar olan dönemde öğrenmeleri gereken şeyleri öğrenir ve merakları azalır. Yetişkinlik sonrası yaşlılık dönemlerinde ise tıpkı yaşlı bir insan gibi temel ihtiyaçları dışında hareket etme isteğinde bile bulunmak istemezler. Günlerinin büyük bir kısmını uyku halinde geçirmek isterler.

Dönemsel Olarak Kedilerin Hareketlilik Yaş Grupları

2-6 Aylık Arası Dönem

Bu dönem en hareketli zamanlarıdır. Günün yarısından çoğunu uyusalar da uyanık kaldıkları zamanlarda enerjileri yüksektir. Dünyaya merhaba diyen bu minik dostlarımız etrafı keşfetme isteklerini henüz bastıramazlar.

6-12 Aylık Arası Dönem

Hala yavru olsalar da yetişkinlik öncesi genç ya da ergen kediler olarak adlandırsak çok da yanlış olmaz. Bu dönem de oldukça hareketli olup evde ekstra güvenlik almak olası kazalar adına önemlidir.

1-3 Yaş Arası Dönem

Yetişkinliğe geçiş dönemidir. Fiziksel açıdan da tam olarak olması gereken boyutlara erişir. Karakteri de tam olarak oturduğu için enerji seviyesi oldukça düşmektedir. Artık onun için merak uyandıran pek fazla şey olmadığı için bu dönem rahat etmeye başlayacağınız dönemdir. Çok fazla oyun oynama istekleri de kalmayacaktır.

3-7 Yaş Arası Dönem

Bu dönem artık yetişkinliğin ortalarına gelmekte olup tam bir asil kedi modunda etrafında olan biteni gözlemlemekle yetinecektir. Çok fazla hareket etmeye ihtiyaç duymayan yaşamının en bilge dönemidir.

10 Yaş ve Sonrası Dönem

Artık ihtiyar bir kediyle yaşıyor olacağınız için tıpkı insanlar gibi temel ihtiyaçları dışında hareket etme durumları olmayacaktır. Kendilerini sevdirmek ve uyku en büyük aktiviteleri olarak göze çarpmakla birlikte bu dönemde veteriner kontrollerini aksatmadan devam ettirmelisiniz.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar