MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerin Yaşayabileceği Duygusal Problemler

3.09.2021 12:53:24

Köpek dostlarımızın da tabi ki biz insanlar gibi bazı duyguları bulunmaktadır. Etkilendikleri birçok olay olup onları olumlu ya da olumsuz etkileyebilmektedir. Hem çevresel faktörler hem de bizim davranışlarımız nitekim bir ayna gibi onlarda fazlasıyla karşılık bulmaktadır.

Hayvanların bu olumlu ya da olumsuz etkilenmesi onların da problem yaşayabileceğini bizlere göstermektedir. Köpeklerin duygusal problem yaşamaları birçok insana gülünç gelse de bunu nasıl anlayabileceğiniz ve neler yapabileceğinize hep birlikte göz atalım.

Köpeklerin Maruz Kalacağı Duygusal Problemler

Bu canlılar bu tip sorunlarla yüzleşirken çevresel faktörlerin yanı sıra sizin onlara tavrınız son derece önemlidir. Sizin olumsuz tavırlarınız direkt onlara ya da aile bireylerine karşı onları da maalesef ki etki altında bırakacaktır. Köpek dostlarımızın yaşayacağı ve onları olumsuz etkileyen bazı problemleri şu şekilde sıralayabiliriz.

Stres: köpeklerin stres altında kalmaları ve bunun etkisiyle davranışlarında olumsuz değişimler fazlasıyla görülmektedir. Uzun süre yalnız kalmaları ya da sizin onla çok fazla ilgilenmemeniz onların en büyük stres kaynağıdır.

Yalnızlık: Genelde evcil hayvan sahipleri işlerinin yoğunluğu ya da farklı hayat koşuşturması nedeniyle dostlarını fazlasıyla ihmal etmektedir. Daha önce onla çok sık ilgilenen sahiplerinin bu denli dönüş yaparak onlara yeteri kadar vakit ayırmaması onları duygusal açıdan son derece kötü hale sokup ayrıca yalnızlık sıkıntısı yaşamalarına neden olmaktadır.

Üzüntü: Evcil dostlarımız çevrelerindeki gelişmelere son derece duyarlıdır. Evden çok sevdiği birinin okul nedeniyle şehir dışına çıkması ve ondan uzun bir süre ayrılması onun için büyük bir üzüntü sebebidir. Tatil için ondan ayrı kalmanız ya da yaşadığınız evi değiştirmeniz ve oyun arkadaşlarını geride bırakması onlar için uzunca bir süre üzüntü yaşamasına yetecek nedenlerdir.

Köpeklerin Yaşadığı Duygusal Problemlere Karşı Dikkat Etmeniz Gerekenler

Dostunuzun problem yaşayıp yaşamadığını anlamak ve buna önceden önlem alabilmek adına bizlerinde yapabileceği bazı şeyler vardır. Tecrübeyle elde edinecek bu kazanımlar aslında köpeğinizin ırkına ve karakterine bağlı olarak farklılıklar gösterecektir. Her ne olursa olsun köpeklerin duygusal canlılar olduğunu ve insanlarla çok fazla etkileşim halinde olduğunu göz ardı etmeyin.

  • Onların sizin dikkatinizi çekmeye çalışırken gösterdiği hareketleri göz ardı etmeyin. Size komik ama eğlenceli gelen davranışlarının ardında bir mesaj verme amacı güdebilirler.
  • Rutin davranışlarının içerisinde farklılıklara gördüğünüzde bunu göz ardı etmeyin.
  • Onları egzersiz ve rutin yürüyüşlerden asla mahrum bırakmayın. Yorulan ve enerjisini atmış köpekler fiziksel olduğu kadar zihinsel açıdan da son derece sağlıklı köpeklerdir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar