Kediler Süt İçmeli Midir? Zararları Nelerdir?

7.02.2020 10:06:03

Reklam panolarında, afişlerde süt ile alakalı bir tanıtımlarda kediler o tatlılıkları ve sevimlilikleriyle ön plana çıkarılır. Bu durum herkesin bilinç altında kedilerin süt sevdiği ve onlar için faydalı olduğunu düşündürmekle birlikte yanlış bir algı da oluşturmaktadır. Özellikle sokakta gördüğümüz ve beslemeye çalıştığımız kedileri süt ile besleme hele ki yavru kedilere inek sütü vermek ölümcül sonuçları ortaya çıkarmaktadır. Anneleri olmayan ve bizle tarafından beslenme gereken yavru kedilerin beslenmesi konusundaki yazımıza buradan göz atabilirsiniz.

Süt bizler için doğal besin kaynağı olarak gözükse de inek sütü kediler için kesinlikle öyle değildir. Ayrıca sindirim sistemlerinde oldukça büyük sıkıntıların ortaya çıkmasının en temel nedenidir. Kedilerin laktoza karşı zayıflıkları, sütte bulunan doğal şekeri sindirememeleri, ishal ve istenmeyen başka sindirim problemlerini de beraberinde getirir. Uzun süre inek sütü ile besin ihtiyaçları karşılanan kedinin rahatsızlanması neticesinde sindirim sistemi hastalıklarına bağlı olarak ölmesi şaşırtıcı olmaz.

Kedilerin inek sütünü severek içtiği unutulmamalıdır. Bu durum sütün onlara faydalı olduğunu anlamını çıkarmaz. Özellikle yavru kedilerin süt içmesi sindirim sistemi tam gelişmemiş ve yeterince güçlü olmaması nedeniyle kesinlikle kısa sürede rahatsızlanmalarına neden olacaktır. Vereceğiniz kaliteli kuru mama, temiz ve taze su kedilerimizin tüm besin ihtiyaçlarını yeterli gelecektir. Mama ve su ihtiyacını karşılamak adına süt kullanmak demin de ifade ettiğimiz üzere yanlıştır. Bazı kedilerin laktoza karşı bünyelerinin çok daha zayıf olabileceğini göz önünde bulundurmanız gerekir.

Çok verilmesi zorunda olunan durumlarda ise sütü seyreltmek çözüm yolu olabilir. Su katarak sütü seyreltip zararlı etkilerinin minimize etme açısından doğru bir hareket olacaktır. Normal şartlarda inek sütünün içerdiği laktoz seviyesinin ve laktozla beslenen diğer mikroorganizmanın aşırı üremesine, ishalin baş sebebi olarak kedinizin hastalanmasına neden olmaktadır. Kedilerin sindirim sisteminde laktozu parçalayacak kadar enzim bulunmamaktadır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar