Selkirk Rex Kedisi Tarihçesi Karakteri ve Bakımı

7.02.2020 12:34:10

Koyun postuna benzeyen kürkü yüzünden oldukça göze batan ve dikkat çeken kedi ırkıdır. Aktif ve eğlenceli bir karakter sahip olan Selkirk Rex kedisi, doğal genetik mutasyon sonucu ortaya çıkmıştır. Kucakta durmaktan çok hoşlanmayan bu ilginç tüylü kediler ilk olarak Amerika’da ortaya çıkmışlardır. Yetişkin halleri adeta köpek yavrusunu da andırmaktadır. Kemik tipi ve ağırlığı ile güçlü bir kedi olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz.

 

Selkirk Rex Kedisi Tarihçesi

1987 yılında ilginç bir şekilde doğal mutasyon sonucu ortaya çıkmışlardır. Normal bir tüylü kedinin kıvırcık tüylü yavrular doğurmuştur. Bebeklerle birlikte bir barınağa verilen bu kediler daha sonra başka bir kedi üreticisinin sahiplenmesine vesile oldu. Başka bir İran kedisi ile çiftleşen kedi buradan da 3’er tane normal ve 3’er tane kıvırcık tüylü kedilerin meydana gelmesine neden oldu. Bir sonraki yıl aynı durum tekrar gerçekleşince Selkirk Rex kedisinin ortaya çıkışı kayıtlara geçti. Irkın isminin yetiştirici kişinin üvey babasının soy adının verildiği düşünülmektedir. 1990 yılında tanınan bu kedi ırkı 2000’li yıllarında başında uluslararası olarak tanındı.

 

Selkirk Rex Kedisi Fiziksel Özellikleri

Rex ırklarıyla genetik akrabalık fiziksel görüntülerine de yansımıştır.  Kaslı ve güçlü bir vücut yapısı bulunmaktadır. 4-7kg arası ağırlıklara sahip olup, erkekler dişilere göre daha ağırdır. Yuvarlak kafaya ve geniş ağza sahiplerdir. Irka özel göz rengi bulunmamakla birlikte gözleri birçok kediye göre büyüktür. Tüyleri uzun ve kıvırcık olabileceği gibi kısa tüylü olması da kimseyi şaşırtmamalıdır. İlk 4 ay kıvırcık olan yavru kedilerin daha sonra tüyleri düzleşmeye başlar. Yaşına girmeye 2-3 ay kala tüyler tekrar kıvırcıklaşarak ömrü boyunca kıvırcık halde kalır. Bıyıkları dahi kıvırcık olan bu kedilerin birçok farklı renk tonu olabilir.

Selkirk Rex Kedisi Karakteri

Ataları İran kedileriyle ortak çok noktaları vardır. Sakin ve sessizliği sevmelerine rağmen oyuna ve eğlenceye düşkündürler. Adaptasyon ve sosyal olma seviyeleri ve yeni ortamlarına uyum sağlamaları oldukça hızlıdır. Çocuklar ve köpeklerle anlaşma konusunda oldukça uygun bir kedi ırkıdır. Kendisine ilgi ve sevgi gösteren yabancılara karşı sıcak hareketlerde bulunabilir.

Bilindiği üzere ırkına cinsine bağlı olmadan her kedi kişisel karakteristik farklılıklar gösterebilir. Yapılan bu genellemelerin tam tersini kediniz sergileyebilir. Evcil dostunuzu gözlemlemekte yarar vardır.

Selkirk Rex Kedisi Sağlığı ve Bakımı

Genel evcil kedi bakım kurallarına beslenme kalitesine ve veteriner kontrollerine dikkat etmek yeterli olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken husus görüntüsünde de anlaşılacağı üzere kıvırcık tüylerine ekstra özen göstermenizdir. Uygun fırça veya tarakla günde 1 kez ya da gün aşırı taranması gerekir. Sağlıklı ve tüm bakımları eksiksiz yapılan Selkirk Rex kedisi 12-15 yıl bir ömre sahiptir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar