MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Yavru Kediler İçin Süt Tozu Nedir? Hangi Durumlarda Kullanılır?

28.01.2020 12:05:31

Önümüzdeki bahar aylarıyla yavru kedilerin sayısında artış olması muhtemel olmakla birlikte hala birçok hayvan severin süt tozları hakkında eksik bilgiye sahip olduğunu görmekteyiz. Sağlıklı ve yetişkin bir kedinin ortaya çıkması adına annesinin yanında büyüyen ve anne sütü emen kedilerin ezici üstünlüğü bulunmaktadır. İnsanlarda olduğu gibi hayvanlarda da anne sütünün önemi oldukça önemlidir. Kimi zaman istenmeyen durumlarda yavru kedilerin annesiz büyümeleri de hayatın içinde gerçekleşen durumlardan birisidir. Gerçek anne süte en yakın süt formlarından birisi olan bu ürünleri, 6 haftalıktan ufak kediler için kullanabilirsiniz. Annesi tarafından terk edilmiş ya da annesi kaza geçirmiş bir yavru kedinin bakımında kullanılmakta olan yavru kediler için süt tozlarına biraz derinlemesine göz atalım.

 

Süt Tozu Hangi Yavru İçin Uygundur?

Öncelikle annesi bir kaza geçirmiş ya da bir şekilde onu terk ettiğinden emin olduğunuz kediler için kullanılması uygundur. Aksi taktirde bakımlarını gerçekleştirecek kimse olmamasından dolayı ölmeleri olası bir durumdur. 50 günlük olana kadar yavru kedilerin beslenme ve temizlik ihtiyaçlarını karşılama konusunda tecrübesiz ve yetersiz olmaları nedeniyle birçok yavru kedi maalesef hayatını kaybetmektedir. Bu zorlu ve sıkıntılı süreçte yavru kedinin bakımının hayli sabır gerektirdiğinin bilincinde olmakta fayda vardır. Kaç günlük olduğuna bağlı olarak gün içerisinde 2-4 saat aralıklarla belirli bir süre boyunca beslenme ihtiyacı olacaktır. Ayrıca neden süt tozunun gerekli olduğunu belirtmek gerekirse normal inek sütlerinin içerisinde bulunan laktozu kedilerin sindirememesi ve ölümcül şekilde kedilerin mide ve sindirim sistemine zarar vermesi zor durumda kalınsa dahi verilmemesi gerekmektedir.

Süt Tozları

Besleyicilik ve içerik yönünde anne sütüne en yakın içeriğe sahip bu ürünler, kedilerin büyümesi ve gelişmesi konusunda ihtiyaçları olan, protein, yağ, kalsiyum, fosfor, vitamin ve amino asitleri içeriğinde bulundurmaktadır. Bu ürünler zor durumda kalan kediler için özellikle hayat kurtarıcı bir rolü üstlenmektedir. Araştırmalar neticesinde gerçek anne sütüyle beslenen kediler ve süt tozu ile annesiz büyüyen kediler arasında maalesef gelişim ve büyüme hızı açısından bariz fark bulunmaktadır. Her koşulda annesiz kalan kedinin yavruluk süresince annesinin gerçek sütü ve sıcaklığını %100 olarak tutabilecek şekilde amorti edemeyiz. Tüm çabalarımız ve isteğimiz onların sağ salim yavruluk süreçlerini hastalıksız ve ölümsüz şekilde atlatmaları üzerine olacaktır.

Örnek olarak bakmak ve satın almak isterseniz yavru kediler için süt tozu ve işinize yarayacak biberon aparatı seti ile ürün içeriğine buradan göz atabilirsiniz.

 

Süt Tozu Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Aşırı beslemek ve onların narin ve küçük bir mideye sahip oldukları göz önünde bulundurulmalıdır. Mide kapasite ufak olan yavruların az az fakat sıklıkla beslenmesi oldukça uygun olan besleme şeklidir. Süt tozları hazırlanırken ölçülere uyulmalı, yavru kedilerin doyum konusunda ne zaman durması gerektiğini bilmemesi nedeniyle duraklama çizgisini sizin ayarlamanız gerekmektedir. İlk 2 haftalık süreçte tahmini mide kapasitesi kilo başına 50ml olarak belirtilmektedir. Yavrunun kaç günlük olduğuna bağlı olarak gün içerisinde 4-6 saat aralıklarla beslemek gelişimleri ve doyumları açısından en uygun zaman aralığı olacaktır. Ayrıca satın aldığınız süt tozunun belirtilen ölçülerine göz atmanız ve tarife göre yavru kedinizi beslemeniz en uygun yöntem olacaktır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar