Van Kedisi ve Ankara Kedisi Arasındaki Farklar

29.01.2020 11:12:57

Bu iki kedi tamamen bizlere özgü ırk olmalarına rağmen ayırt etme konusunda hala birçok insan sıkıntı yaşayabilmektedir. Mükemmel beyaz kürkleri, bakmaya doyamayacağınız gözleri ile tam bir güzellik abidesi olan bu evcil dostlarımızı biraz yakından inceleme vakti geldi.

Türkiye’de olduğu kadar dünyada da kabul gören, güzellikleri ile büyüleyen çift renkli göz bebekleri, beyaz tüyleri ve göz yapıları ortadaki karışıklığın en büyük sebebidir. İşin aslına bakılırsa dikkat edildiği taktirde bu iki güzel kedi arasında farklılıklar bulunmaktadır.

 

Ankara ve Van Kedisi Arasındaki Farklar

Renk

Renk konusunda Van kedilere beyaz oldukça tutucu olmaktadır. %20’ye kadar ve bundan fazla olmamak koşuluyla farklı renklerin kürklerinde desen olması kabul edilebilir seviyededir. Bu desenler genelde kafa veya kuyruk kısmında olabilir. Tekir, siyah, krem şeklinde görülen desenler en çok karşılaşılanlardır.

Ankara kedileri komple beyaz olabildiği gibi farklı kedi renklerine de sahip olabilmektedir. Ankara kedilerine nazaran beyaz tutuculukları bulunmamaktadır. Van kedilerinde kuyruk ve kulak bölümleri farklı renk alabiliyorken Ankara kedileri beyaz dışında farklı bir renkte karşımıza çıkabilir.

Gözler

Bu iki kedinin ayırt edilmesinde kafa karışıklığı kadar aradaki farkı da gösteren detaylardan birisidir. Göz renkleri konusunda bu dağılım ise şu şekildedir,

Ankara Kedisi: Kehribar, sarının tonları ve mavi, yeşil, mavi-sarı, yeşil-sarı renkleri

Van kedisi: İki gözü mavi ya da kehribar rengi, mavi-kehribar renkleri olarak görülebilir.

Renkler sizlere yeteri kadar ipucu vermiyor ise görsellerden de anlaşılacağı üzere bu ırkın göz biçimleri ve şekilleri ayırt edici bir özellik olabilir. Ankara kedilerinin gözleri badem şeklinde olurken, Van kedilerinin gözleri hem daha büyük ve yuvarlak biçimlidir.

Tüyler

Ankara kedileri daha uzun ve ipeksi tüylere sahiptir. Van kedileri ise kalına yakın daha kadifemsi bir dokunuşla tüylerini hissettirmektedir. Ayrıca Ankara kedilerinin tüyleri Van kedilerimize göre hem uzun hem de daha yumuşak ele gelmektedir.

Kafa ve Yüz Şekilleri

Ankara kedileri yüz kafa olarak hem daha uzun biçimli hem de keskin yüz hatlarına sahiptir. Buradan anlaşılacağı üzere Van kedileri çok daha yuvarlak ve keskin olmayan yüz şeklindedir. Ayrıca Ankara kedilerinin kulakları Van kedilerininkinden daha büyüktür. Ayrıca Ankara kedisinin kulakları daha dik durmaktadır.

Fiziksel Özellikler ve Yaşam Süreleri

Boyut ve duruş da aralarındaki bariz farklardan birisidir. Ayrıca Van kedileri iri kemikli ve uzundur. Ayrıca Van kedileri daha geç olgun hale gelmesine rağmen, her daim daha iridir. Geç olgunlaşmalarına rağmen bu fark bariz şekilde göze çarpmaktadır. Yetişkin Van kedilerinin dişi ve erkekleri arasında 5-7kg arası kilolar görülebilirken, Ankara kedileri ortalama 5kg kadardır. Ayrıca Van kedilerinin gelişimi 4 yaşına kadar devam etmektedir.

Sağlıklı bakılan bu evcil dostlarımızın Ankara kedilerinde 12-15 yıl, Van kedilerinde ise, 10-14 yıl olduğu belirtilmiştir. Bunlar ortalama rakamlar olup, yavruluktan yaşlanana kadar ki sürede sağlıklı beslenmeleri, bakım ve hijyen kuralları etki etmektedir.

Aralarındaki Huy Farkları

Bu iki kedi ırkı da ev ortamında bakılması oldukça kolay ve tercih edilmesi açısında ilk sıraları rahatlıkla alabilecek kedi ırklarıdır. Van kedileri bu kategoride biraz daha yumuşak bir karaktere sahip olduğu söylenebilir. Van kedileri ayrıca çok daha hareketli olup, avcılık özellikleri Ankara kedilerine göre daha aktiftir. Ankara kedileri sudan her kedide olduğu gibi uzak durup, sevmez ama Van kedilerinin büyük bir kısmı sudan hoşlanması sebebiyle çok fazla dikkat çekmiştir. Her ne kadar fiziksel olarak birbirlerine benzedikleri düşünülse de hem bu tarafta hem de karakter olarak oldukça farklılık göze çarpmaktadır. Ayrıca unutmadan belirtelim bu kedilerin komple beyaz ve renk ya da iki gözü mavi olanların sağırlığa yatkınlıkları bulunmaktadır. Bu hepsinin sağır olduğu anlamı kesinlikle taşımamaktadır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar