MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Yavru Köpek Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gereken 7 Madde

28.01.2020 10:36:24

Köpek bakımı ve onların eğitilerek yetişkin hale geçene kadar ki süre oldukça zorlu ve sabır gerektiren bir süreçtir. Daha önce köpek bakımı üstlenmemiş kişilerin yavru köpeklerin bakımında çok daha fazla zorlanacağı ve uzun vade de ihtiyaçları olan bir rehberin gerekli olduğunu düşündük.

 

Tasma Takmayı Öğrenmesini Sağlayın

Yavru köpekler aşıları tamamlanana kadar genelde dışarı çıkartılmazlar fakat bu konuda onları gezdirme ve bir yere gitme konusunda en büyük yardımcınız şüphesiz ki tasmalar olacaktır. İlk kez takacağınız zaman oldukça ürkecek, huysuzlanacak ve ağlar gibi sesler çıkarabilecek. Tasmaya yavru köpeklerinizi alıştırmanız ve bu konuda itaat göstermesi oldukça önemli bir durum olup, yetişkinliğinde çok daha rahat etmenizi sağlayacaktır. Onu korkutmadan kolayca bağlanan bir tasma seçmeniz, ilk kez tasma ile tanışan bir köpeği ürkütmeden yavaşça geçirmeniz gerekir. Tasma ile boynu arasına 2-3 parmak boşluk olması onun için yeterli gelecektir. Çok da geniş olmaması tasmanın içinden kurtulup, kaçmasının önüne geçecektir.

Basit Komutları Öğretin

Hem çok daha rahat anlaşabilmeniz hem de onu tehlikelere karşı koruyabilmeniz için bazı ses vurguları ve komutlarını ileri de daha kolay anlayabilmesi adına basit ve etkili komutları ona ufak yaşlarda öğretmeniz önemlidir. Temel olarak öğretebileceğiniz komutlar şu şekilde sıralanabilir, hayır, dikkat, bravo, gel, dur. Doğru ve dediğiniz komutu uyguladığında onu ödüllendirmek, yanlış yaptığında ise ceza vermek yerine sabırla tekrar anlayabilmesi adına evcil dostunuzu motive etmek, köpek eğitiminde önemli durumlardır.

Onun İhtiyaçlarının Karşılanması Konusunda Umursamaz Davranmayın

Günlük ihtiyaçları olan beslenme, tuvalet gibi temel şeylerin yanında ırkına ve cinsiyetine bağlı olarak egzersiz, sağlık, tüy, tırnak gibi rutin diğer bakımlarını göz ardı etmemelisiniz. Sadece önüne mama ve su koymak maalesef yavru köpeklerin bakımında yeterli değildir. Onların bir canlı olduğunu ve yavrularının bebekten farksız olduğunu asla unutmamalıyız.

Onun köpek olmasından önce yavru köpek olması bir bebekten farksız hale getirmektedir.

Egzersiz Yapmasına Yardımcı Olun

Köpekler temel ihtiyaçlarının yanında ekstra olarak enerjilerini atabilmek için koşmak, yürümek, dolaşmak, oyuncaklarla oynama ihtiyacı hissederler. Bu durum özellikle ırkına göre çok daha fazla değişkenlik gösterse de bütün gün evde oturan köpeklerin çok daha huysuz, asosyal ve iletişim eksikliği yaşadığı görülmektedir. Tüm bunların yanında aldığı yüksek miktarda kalorinin egzersiz yapmadığı taktirde obezite tehlikesi yaşamasına neden olabileceği bilinmelidir.

İzin Vermediğiniz Bölgelerde Uyumasına İzin Vermeyin

Eğer istisnai bir durum yoksa onun kendi bölgesinde uyumasına ve temel ihtiyaçlarını orada gidermesini sağlayın. Evin her odasının ve sizin yatağınızın onun girmesine müsaade etmeyin. Herkesin alanını bilmesi ve size yeteri kadar itaat etmesi adına bu husus da oldukça önemlidir. Bu durumlarda yumuşak davranmanız ipin ucunu kaçırmanıza neden olabilir.

Otoritenin Sizde Olduğunu Ona Hissettirin

Köpekler sürüde bir kişiyi kendilerine lider bellemek zorundadır. Bu onların doğasından gelen bir özellik olmakla birlikte, oyun zamanını, yemek zamanını veya egzersiz zamanını siz belirlemelisiniz. Otorite derken ipin ucunu kaçırıp işi diktatörlüğe götürmeden onun isteksiz olduğu şeylere kesinlikle evcil dostunuzu zorlamayın.

Evde Tek Durabilmesini Öğretin

İş hayatı ve özellikle büyük şehirlerde markete bile gitmenin saatler sürmesi, kalabalık bir aile değil isek evcil dostumuzun kimi zaman yalnız kalmasına neden olabilecektir. Ona karşı ayrılıklarınızı ve eve gelişlerinizi çok fazla dramatik durumlara sokmayın. Evde tek kalacağı süreyi düşünerek evinizin dekorasyonunu ve eşyalarınızı ona göre dizayn etmeniz, evcil dostunuzun herhangi bir kaza ve sıkıntı çıkarmaması adına dikkat edilmesi gereken diğer hususlardan birisidir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar