MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kaybolan Evcil Dostunuzu Bulmak İçin İpuçları

26.03.2020 13:06:35

Günümüz şartları, teknolojinin desteği ve sosyal medya sayesinde kaybolan kedi ve köpek dostlarımızın bulunması seneler öncesine nazaran çok daha kolay olabilir. Evcil dostlarımızın kaybolmasının birçok sebebi bulunabilir. Burada en çok bizi dikkatsizliğimiz ve gerekli önlemleri almamamız başı çeker. Bununla birlikte gerekli kayıp bulma konusundaki yolları denememiz ve kullanmamız ise pişmanlığımız telafi etme ve evcil hayvanımıza tekrar buluşma konusunda kurtarıcı bir çözümü bizlere sunabilir. Bu tip üzücü olaylarda ilk birkaç saat içerisinde harekete geçmek kayıpların bulunması konusunda son derece önemlidir.

  • Hemen Harekete Geçmek Önemli

İlk anlarda harekete geçmek evcil dostunuzun daha da uzaklara gitmeden kendi çevrenizde bulunması açısından önemlidir. Çok uzaklara bakmadan, evinizin ve binanızın çevresi, buralara yakın yeşillik alanlar, parklar, açık araziler genelde kaybolan evcil hayvanların görülebileceği olası mekanlardır.

  • Tanıdıklarınızın Yardımına Başvurun

Komşularınız çevre dükkân sahipleri ve yoldan geçen insanların evcil dostunuzu görmüş olabileceğini asla göz ardı etmeyin. Etrafınızdaki insanlara bu üzücü durumu haber edip, onların da çevreyi göz takibinde olmalarını sağlayın. Duvarlara, elektrik direklerine, net bir fotoğraf ve açıklamayla birlikte kayıp broşürleri asmayın ihtimal etmeyin.

  • Köpeğiniz Kaybolduysa Gittiği Yerleri Kontrol Edin

Eğer kaybolan dostumuz bir köpek ise beraber yaptığınız gezintilerde uğradığınız park, bahçe ve açık alanlar bakmanız gereken ilk yerler olmalıdır.

  • Belediye Barınaklarına Haber Verin

Bu tip durumlarda belediye birimlerine haber vermek kayıp ve başı boş köpeklerin bulunmasında sizlere kolaylık sağlayabilir. Aktif olarak arama çalışmasına katılmamasına rağmen gün içerisinde birçok kayıp ve terk edilmiş köpekle karşılaşan bu ekiplerin sizin dostunuzla da iletişime geçmesi olası bir durumdur.

  • Sosyal Medyadan Yararlanın!

Evet günümüzde uzakları yakınlaştıran sosyal medya organları sayesinde bölgedeki insanlara ve duyarlı vatandaşlara çok kısa sürede ulaşabilirsiniz. Kayıp evcil hayvanınız hakkında görsel ve iletişim bilgileriyle görenlerin ve duyanların sizinle iletişime geçmesini sağlayabilirsiniz.

  • İsimlikli Tasmalar Kullanın

Günümüzde birçok farklı modeli olan bu tasmalar her ne kadar dostlarımızı rahatsız etse de içerisinde kaybolması halinde iletişim bilgileri işleyebileceğiniz ve yazabileceğiniz bir tasmanın kullanılması oldukça işe yarar bir çözüm olabilir.

  • Mikroçipler

Söz konusu bu yöntem daha çok köpeklerimiz için kullanılsa da tüm evcil dostlarımız için kullanılabilen mükemmel bir koruma yöntemidir. Dışarı da sık vakit geçiren hayvanlarımız için kaybolmaları halinde tüm kimlik bilgilerinin görülebileceği bu mikroçipler sayesinde başı boş ve sahipsiz görülen birçok hayvan sahiplerine kolaylıkla ulaştırılabiliyor. Daha önce bu konu hakkındaki detaylı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar