MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Çocukların Yeni Misafir Yavru Kedilere Alıştırılması

26.03.2020 11:16:18

Kediler harika bir ev hayvanıdır. Tüm bunların yanında ufak çocukların bir evcil hayvanla yaşama ve hayvan sevgisini yaşayarak öğrenmelerinde çok büyük kolaylıklar sağlar. Evinize yeni bir kedi ya da yavru getirmeden önce çocuklarımızı sorumluluk almada ve eğitme konusunda bizlere sorumluluklar düşmektedir. Aile içine giren yeni bir kedinin bakımı ve sorumluluğu konusunda çocuklarımıza bilgi vermek ve eğitmek konusunda yardımcı olacak kedilerimizin güvenliğini de sağlamak bizler açısından önemlidir.

Çocuklarımıza Hayvanlar Konusunda Eğitim Verme

Çocuklar yeni bir kedinin eve girişinde heyecan ve sevinç dolu tepki vermeye eğilimlidir. Heyecanını kontrol altına almakta güçlük çekerek onu sevmek için ekstra çaba gösterebilir. Yetişkin bir kedinin kendini koruması ve çocuktan uzak durması oldukça kolay olabilirken yavru kediler için aynı şeyi söyleyemeyiz. Onu severken canını acıtabilir ve aynen bir oyuncak gibi ona yaklaşabilir. Bizlerin de burada devreye girmesi gerekmektedir. Onların birer oyuncak olmadığını, bizler gibi birer canlılar olduğunu, çok fazla üstlerine gidildiğinde sıkılıp, bunalacaklarını anlatmamız gerekmektedir. Tanıştırma hareketini sakin bir ortamda yavrumuzun anlayabileceği şekilde tane tane anlatmamız ileri de hayvanlara karşı doğal bir sevgi beslemesi ve onlara nasıl yaklaşacağını öğrenebilmesi adına oldukça uygun olacaktır. Evin yeni bireyinin ve herkesin güvenliğini garanti almak adına aşağıdaki maddelere göz atabilirsiniz.

  • Çocuğunuzun bir yerde sabit durarak yavru kedinin ona gitmesi konusunda beklemesini öğretin.
  • Yavru kedi ile ufak çocuğun nasıl anlaşacaklarını ve temas haline geçeceklerini uygulamalı olarak gösterin. Ufak kedinin en azından kendini koruyabilecek seviyeye gelene kadar sizin gözetiminiz dışında yan yana durmalarını bir süre müsaade etmeyin.
  • Çocukların yavru kediyi kucaklarında çok fazla sıkmamasına dair telkinde bulunup, kuyruğunu asla çekmemesini öğütleyin.
  • Kediyi başından ve boynundan asla çekmemeleri ve tutmamalarını söyleyerek, canlarının acıyacağını belirtin.
  • Uykunun yavru kediler için aynı kendileri kadar önemli olduğunu ve büyüme döneminde çok ihtiyaçları olduğunu çocuğunuza anlatın. Uyku halinde onu rahatsız etmemesi konusunda uyarın.
  • Yavru kedilerin çok sesli ve gürültülü ortamlarda strese gireceğini, çocuğunuza anlayabileceği şekilde anlatmaya çalışın.
  • Çocuklarınızın kedilerin kendi mamaları dışında kedilere başka bir yiyecek vermemesi konusunda mutlaka bilgilendirin.

Kedilere Karşı Ufak Çocukların Korunması

Yeni kedinizin alışma sürecinde bazen hırçın davranışları ve çocukların yoğun ilgisinden sıkılmaları sonucu bazı istenmeyen kazalar yaşanması olası bir durumdur. Bu geçiş evresinde ve alışma sürecinde bazı önlemler almak ufak yaralanmaları ve üzücü kazaların ortaya çıkması konusunda bir adım öne geçmenize yardımcı olacaktır.

  • Yavru kedilerin tırnakları oldukça keskin ve uzun olmakla birlikte yavru kedinizin ve çocuğunuzun sizin gözetiminiz dışında oynamalarına izin vermeyin.
  • Oyun oynama saatleri geldiğinde arada oyuncak yoluyla oynamaları konusunda teşvik edin. Bu beraber kaynaşmalarına ve arkadaş olmalarına yardım ederken, istemeden birbirlerini yaralamalarının da önüne geçecektir.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar