MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde Kaşıntı ve Deri Problemleri

25.03.2020 12:21:20

Genel olarak bir kediyi severken temiz ve parlak tüylerin yanında kabarıklığı hissetmeli o yumuşak hissiyatı almak gerekir. Fakat problem yaşayan kedilerimizde kızarıklık döküntü pullanma ve yer yer tahribata bağlı olarak dökülmüş tüylerin görülmesi olasıdır. Bu deri ve cilt problemine işaret etmekle birlikte kaşıntı ve kedinizin kendini fazla yalamasına neden olmaktadır. Tüm bu belirtileri dikkate alarak gerekli önlemleri ve tedaviyi acilen başlatmak önemlidir.

Kedilerde Kaşıntının Sebepleri Nelerdir?

Beslenme: Kullandığınız mamanın içeriğindeki bazı içeriklerin kedinize karşı istenmeyen tepkimeler oluşturması kaşınmasına neden olabilir.

Parazitler: Bit pire kene ve bunun yanında tozlu ortamlardaki parazitlerin cildi tahriş edebileceğine dikkat edilmelidir. Isırıkları kaşıntı hissiyatını artırmakla birlikte kedinizin kendini kaşıma isteğini artırır. Bu aşırı kaşınma derilerine istemeseler de zarar vermelerine yol açar.

Enfeksiyonlar: Bakteri odaklı enfeksiyonlar evcil dostlarımızın deri ve ciltlerinde problemlere neden olabilir.

Hormonsal Denge Bozukluğu: Evcil dostlarımızın hormon dengesinin çok fazla ya da tam tersi az olması deri problemlerinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Kedilerinizin aşırı hassas bir yapısının da bunda etkili olduğuna dikkat çekmek gerekir. Bu sorunların tespit edilmesi ve sorunun acil şekilde tedavi edilmesi gerekmektedir.

Diğer Alerjiler: Kedilerimizin tedaviye karşı alerjik reaksiyon verebileceği de ihtimal dahilindedir. Fakat genel olarak toz polen küf gibi kirli ortamlara karşı da alerjisi olup kaşıntısı artabilir.

Kedilerde Deri Problemleri

Evcil dostlarımızın gün içerisinde ne kadar süre kendilerini ve tüylerini temiz tutmak için vakit harcadığına defalarca şahit olmuşsunuzdur. Çok iyi derecede kendini bakımlı ve güzel gösterse de bazen problemlerin kamufle olması ve erken müdahalesinde geç kalabilirsiniz. Aşağıdaki işaretlerden bazılarına karşı dikkatli olarak herhangi bir deri probleminde ne tip belirtiler olabilir hadi göz atalım.

  • Kırmızı leke, nokta ve sivilce
  • Derinin yumuşaklığının kaybolması
  • İyileşmekte güçlük çeken yara ve kabuklar
  • Kurumuş ve pul pul olmuş deri
  • Tüy dökülmesi
  • Deri ve kürkte kötü koku oluşması
  • Aşırı kaşıntı, sürtünme ve yalanma süresinin artması

Kedilerin Kaşıntısının Azaltılması Neler Yapılabilir?

Deri problemlerinin birçoğu kalitesiz ve içeriği kedinize alerjik etki gösterip göstermediğine dikkat edin. Özellikle yaz aylarında tavuk ağırlıklı mamaların birçok kedide aşırı kaşıntı yaptığı hayvan sahipleri tarafından dile getirilmekte olup kedinizi en iyi siz tanıyabilirsiniz. Kaliteli protein içeren, onlar için faydalı yağ asitleri ve antioksidan içeren bir mama arayışına girmeniz bu konuda sıkıntınızı giderecektir.

Kedinizin derisinin kuruması, aşırı kaşıntı, tüy dökülmesi ve alerjik dermatit gibi bir probleme maruz kalmasında zararlı böcek ve parazitlerin neden olabileceğini asla göz ardı etmeyin. Aşı ve bakımlarını aksatmadan yapmaya özen gösterin. Deri ve tüylerinde yuva yapabilecek bit pire kene gibi asalak böceklerine varlığına karşı kedinizi her zaman kontrol etmeyi unutmayın.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar