MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Evcil Hayvan ve Mikroçip Hakkında Bilinmesi Gerekenler

11.11.2019 11:23:47

Evcil hayvan besleme yönetmeliğinde de geçen ve yasal olarak uygulanması zorunlu hale getirilen/getirilmeye çalışılan mikroçipler, sahipsiz, kayıp ve çalınmaya çalışılan evcil dostlarımızı bulmamız adına yararlı bir uygulamadır. Okuyucu özel bir cihaz ile deri üstünden okunan, pirinç tanesinde bir büyüklüğe sahip, evcil dostumuzun iletişim künyesine ulaşılması konusunda yardımcı teknolojik bir üründür.

Evcil Hayvanlar İçin Mikroçip Nedir?

Evcil dostlarımızın kötü kişiler tarafından çalınması, herhangi bir gezi sırasında evcil dostumuzun ortadan kaybolması, açık kapı ve pencerelerden ya da bahçeden olması muhtemel bir firar girişimi konusunda belki de tasmadan daha güçlü ve etkili mikroçip konusu, pet sahiplerinin araştırması ve üzerine düşmesi elzem işlemlerden birisidir. Kurtarıcı rolündeki bu işlem, evcil dostunuzun olası kötü senaryolara karşı size geri dönmesi konusunda oldukça yardımcı olmaktadır. Herhangi güç ve enerji kaynağına ihtiyacı olmayan bu çipler, aynı aşı olur gibi deri altına enjekte edilmektedir. Herhangi bir anestezi, bayıltma gibi bir duruma gerek dahi duyulmadan, acısız şekilde evcil dostlarıma takılmaktadır.

Evcil dostunuz 8 haftalığı devirdikten sonra, veteriner kontrolünde bu işlem gerçekleştirilir. Pirinç tanesi büyüklüğündeki çipler, barkod okuyucu tarzı bir cihaz tarafından karşıdan gelen radyo frekanslarını okuyarak, dünya standartlarında kabul gören bir sistem sayesinde kimlik numarasını gösterir, pet kişisel bilgilerini ortaya çıkarır. Vücutta bulunmasının herhangi yan etki ve zararı bulunmamaktadır. Evcil dostunuzun tüm ömrü boyunca işlevselliğini yitirmez.

Günümüzde bir hevesle sahiplenip, sorumluluğunu almaktan kaçınan kötü insanlar açısından oldukça caydırıcı bir hareket olması, terk edilen evcil dostlarımızın sahiplerinin anında bulunması ve gerekirse cezai işlem uygulanması açısından faydalı olacaktır. Bir evcil hayvanın sorumluluğunu alıp almama konusunda iki kere düşünmelerini sağlayacaktır.  Unutulmamalıdır ki “pet sahipleri, evcil dostlarının her türlü, sağlık, barınma ve beslenme ihtiyaçlarından sorumlu olup, onları terk edemezler.”

Kedi, köpek besleyen herkesin bu uygulamanın yaygınlaşması ve kullanılması konusunda bilgi sahibi olması oldukça önemlidir. Mikroçip takılı olan hayvan, oldukça kolay şekilde tanımlanıp, kişisel bilgileri ortaya çıkarılabilir. Teknolojinin bu kadar geliştiği yıllarda bu ufak ve basit bir işleme bile göz ardı etmek, tamamen bize özgü rahatlık biçimidir.

Mikroçiplerde Hangi Bilgiler Yer Alır?

  • Çip numarası ve vücuda yerleştirilme tarihi
  • Pet sahibinin iletişim bilgileri
  • Aşı bilgileri ve aşıyı uygulayan veteriner bilgileri
  • Pasaport numarası
  • Evcil hayvanın kişisel bilgileri, (cins, ırk, doğum, doğum tarihi, rengi)
  • Evcil hayvanın anne-baba bilgileri
  • Yetiştirilme amacı ve varsa kalıtsal sorunları
  • Kayıp bildirim tarihi
  • Geçirdiği operasyon bilgileri

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar