MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Hastalığın İlk Belirtileri Neler Olabilir?

27.03.2020 11:18:22

Köpeğinizde bir sorun varsa bunun erken belirtileri ve size bir takım hastalık ipuçları göstereceği aşikardır. Onun hareket ve tavırlarını yeteri kadar gözlemleyebileceğiniz gibi vücudundaki fiziksel değişimlere karşı da dikkatli olmanız önemlidir. Hastalığın türüne göre en yaygın karşılaşabileceğiniz hastalık belirtilerini sizler için bir araya getirdik.

Evcil dostunuzu psikolojik olarak fizyolojik olarak da tanımanın faydasını hastalık gibi zorlu durumlarda da göreceksiniz. Onun hal ve tavırlarından bir şeylerin ters gittiğini anlayabileceğiniz gibi sizlere anlatacağımız bazı fiziksel kontroller sayesinde de kimi zaman sorunlara nokta atışı yapabilecek tecrübeye erişeceksiniz. Erken müdahale hayat kurtarır, lütfen sizlerde evcil dostlarınızda herhangi bir terslik olduğunda veteriner yardımı almakta geç kalmayın.

Ağız Problemi ve İştahın Azalması

Sağlıklı ve neşeli bir köpek normal durumlar altında yeme isteği azalmaz ve mama yemeyi bırakmaz. Bir günden fazla yemek yeme ya da su içme eylemini gerçekleştirmediği taktirde hastalık ya da sağlık sorununda şüphe duymanızın vakti gelmiş demektir. Evcil dostlarımızda ağız problemleri de iştahlarından azalma olmasa dahi yeme zorluğundan dolayı sıkıntı yaşamalarının bir diğer sebebidir. Vücut direncinin düşmeden ve hastalığa yakalanmadan gerekli tedavinin acilen yapılması önemlidir.

Normalden Fazla Kaşınma İsteği

Kaşınma hareketi köpeklerde normal ve sık görülen bir durumdur. Fakat bu kaşınma normalden uzun ve tekrarlı şekilde devam ederse bazı hastalıklardan şüphelenmeniz gerekebilir. Köpeğin cildinin nemsiz kalması ve derinin bir süre sonra gözle görülür cilt rahatsızlıklarının da görülmesine neden olabilir. Aşırı kaşınma isteği eğer tek bölgeye yoğunlaşmışsa burayı inceleyerek herhangi bir asalak böcek kaynaklı ya da ciddi bir enfeksiyon belirtisi olup olmadığını kontrol etmeniz oldukça hayat kurtarıcı bir hareket olacaktır.

Yumru ve Yağ Bezeleri

Evcil dostunuzun vücudunun herhangi bir bölgesinde içsel ve dışkı iltihaplanma doku ve yağ bezesi görmeniz bir soruna işarettir. Ne olduğuna dair anlam veremediğiniz bu şişkinliklerin yağ kistleri, morluk, şişlik ya da siğiller olabileceği gibi herhangi bir hastalığın sebebi olmayabileceği de unutulmamalıdır. Evcil dostunuzu severken vücudunun her bölgesini rutin olarak kontrol etmek oldukça hayat kurtarıcı bir hamledir. Günlük hayatında herhangi bir aksaklık ya da eksiklik yaratmayan bu belirtiler tümör belirtisi dahi olabilir. Erken teşhis ve müdahale her şartta evcil dostunuzun hayatını kurtaracak bir adımdır.

Diğer Hastalık Belirtileri

Bazı durumları ise köpeğinizin anormal davranışlarından anlayabilirsiniz. Normal dışında farklı hareketler sergileyen köpeklerde bazı problemlerin olabileceği de ihtimaller dahilindedir. Aşırı tembellik, aşırı agresif tavırlar, durduk yere uluma köpeğinizin acı çekiyor olabileceğinin belirtileri olabilir. Herhangi bir sağlık ortaya çıkmadan önce mutlaka bazı belirtilerle sizlere işaret verebilir. Bunları iyi okumalı ve erken müdahale etmelisiniz. Veteriner ziyaretleri, bakım, aşı takvimi gibi tüm süreci zamanında gerçekleştirmeli, onların uzun ve sağlık bir hayat sürmeleri için bunların gerekli olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar