MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Evcil Hayvanlar İçin Mikroçip ve Pasaport Zorunluluğu Getirildi

4.03.2021 13:20:28

Tarım ve Orman Bakanlığıyla Türk Veteriner Hekimleri Birliği arasında yapılan protokolle artık kedi, köpek ve gelincik sahipleri besledikleri hayvanları için pasaport ve mikroçip uygulaması yaptırmak zorunda olacak! Zorunlu olarak getirilen bu uygulamanın bilinçsiz şekilde hayvan sahiplenme ve daha sonra yapılan sorumsuz davranışların önüne geçmeyi sağlayacak. Ayrıca bu uygulamaya uymayan vatandaşlara da hukuki yaptırımların bulunduğu dile getirildi.

Bakanlıkça yapılan yönetmeliğe göre kedi, köpek ve gelinciklere pasaport çıkartma ve mikroçip takma zorunluluğu getirildi. Resmî gazetede yayımlanan yönetmeliğe göre kedi ve gelincik sahipleri için 1 Ocak 2022, köpek sahipleri için ise 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren 1 sene içerisinde kimliklendirme işleminin bakanlığa bildirilmesi gerekiyor.

Yapılan Bu Değişikliğin Yaptırımları da Olacak

Uygulamanın aynı biz insanlarda olduğu gibi kimlik numarasına benzeyen bir sistem gibi işleyeceğini belirten yetkililer, pirinç tanesi kadar ufak bir mikroçipin dostlarımızın deri altına yerleştirerek kolayca bu kimliğe sahip olmalarını sağlayacak. Bu uygulamanın temel amacı ise sahiplendikten sonra bilinçsiz kişilerin onları sokağa terk etmesini önlemek. Bu durumun uzun vade de sokakta sahipsiz ve terk edilmiş birçok cins kedi ve köpeğin sokaklarda zor şartta yaşam mücadelesi vermesine dönüşüyor. Mikroçip sayesinde artık daha bilinçli bir hayvan sever topluluğu oluşarak sorumluluklarını gerçekten severek alan insanların sayısı artacak gibi görünüyor.

Mikroçip sayesinde kaybolan ya da çalınan kedi ve köpeklerin sahipleri de çok kolay bulunabiliyor. Takılan bu çipler özel barkod okuyucu cihaz sayesinde evcil dostlarımızın tüm kimlik bilgileri ve adreslerine kadar ortaya çıkmasına yardımcı oluyor.

Yetkili kişilerin verdiği diğer bilgiler ışığında bu uygulamaya uymayan kişilere dair kanuni yaptırımlar da söz konusu olacak. Kaydı olmayan köpekler tespit edilmesi halinde para cezalarından kedi ya da köpeğe el konulmaya kadar giden uygulamalar mevcut olacak.

Kaynak: NTV

Mikroçipler hakkında daha detaylı bilgi için buraya göz atabilirsiniz.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar