MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeğiz için Mama Seçerken Dikkate Alınmanızı Gerektiren 4 Şey

4.03.2021 12:00:19

Mama seçimi köpekler özelinde sağlıkları ve buna bağlı gelişimleri açısından oldukça önemlidir. Uygun mama seçimi yavruluğun yetişkinliğine ve hatta yaşlılık süresinde onun çok daha güçlü ve yüksek dirençli bir bünyeye sahip olmasına katkıda bulunacaktır. Yanlış beslenme köpeklerin mutsuz olmasını tetikleyebileceği gibi rahatsızlık yaşamalarına da yol açan en temel etkendir. Özellikler köpekler için kuru mama seçiminde bir bilinç oluşturmalı ve buna dikkat ederek bütçenizi de göz önüne alarak en uygun mamayı seçmelisiniz.

1-Irk ve Yaş

En önemli kriterlerden birisi dostumuzun yaş ve buna bağlı mensubu olduğu ırk kategorisidi. Mini ırk köpeklerde 1 yaş orta ve büyük ırk köpeklerde yavruluk süresi ve yetişkinliğe geçiş 1.5 yaşına kadar sürebilmektedir. Bu dönemler onlar protein değeri yüksek mamalarla beslenmesini zorunlu kılar. Ayrıca mama tanelerinin de boyutu köpeklerin ırklarına göre değişkenlik gösterecek olup mama seçerken bu noktalara dikkat etmelisiniz.

2- Son Kullanma Tarihi ve Tazelik

Köpek maması alırken bakmanız gereken ya da internet üzerinden alıyorsanız teyit ettirmeniz gereken en önemli nokta son kullanım tarihidir. Açık mamaya yönelimde bulunuyorsanız tazelik durumunun kontrol oldukça önemlidir. Ayrıca mamanın evde dahi saklanma koşulları oldukça önemli olup hava alan ya da ağzı açık kalan mamaların tüm lezzeti kaybolacak olup evcil dostunuzun ilgisi geri çekilecektir.

3-Mamanın Besin Değerleri ve İçeriği

Birçok insan köpek maması satın alırken sadece markasına ve protein kaynağına bakmaktadır. Bu durum oldukça yanlış olup köpeğinizin bazı temel ihtiyaçlarını karşılamayacağı gibi tam tersi senaryodan köpeğinizin ihtiyacı olan besin değerlerinin fazlasını da içerebilir. Her şeyin azının ve çoğunun zararlı olacağını göz önüne almalısınız. Ek ve katkı maddeli mamalar lezzetli gelse de evcil ve sokaktaki dostlarımızın sağlığı açısından en ufak faydası bulunmamaktadır. Sadece karınlarını doyurmaya yarayan bu tip mamaların uzun vade de sağlık sorunlarını tetikleyeceği de aşikâr bir durumdur. Tüm bunların özelinde yaşı, ırkı, günlük enerji harcaması ve hatta bütçenizi bir bütün şeklinde düşünerek dostunuza uygun içerikte mamaya yönelmelisiniz.

4-Mama Değişikliği Yapmanız Gereken Zamanları Bilin

Yavru köpeğin yetişkinliğe geçişi, dişi ya da erkek fark etmeksizin kısırlaştırma ameliyatı olması, dişi köpeğinizin hamile kalması ve doğurması ya da yaşlanmasında hep aynı tip marka kullanmanız sağlıkları açısından mümkün değildir. Dostlarımızın sağlığı için yaşamsal faaliyetleri çerçevesinde mama değişikliği yapmanız gereken dönüm noktalarını iyi belirleyip, uygun zamanlarda uygun mamaları kullanmaya devam edin.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar