MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Hassas Cilt Yapısı Olan Köpeklerde Beslenme Önerileri

4.03.2021 10:36:57

Köpeklerde cilt sorunuyla karşılaşılması uzunca bir tedavi süreci ve özel beslenme gerektirebiliyor. Hassas bir cilde sahip olmanın birçok nedeni olabildiği gibi genetik açıdan ırkın buna yatkınlığı da söz konusu olabilir. Bu tip bir cilt sorununa karşı kalitesiz ve yetersiz beslenmenin önüne geçmek ilk amacınız olmalıyken alerjisiyle bağlı ise bunun etkilerini ortadan kaldırmak için elinizden geleni yapmanız gerekecektir.

Cilt sorunlarının ya da alerjik sıkıntıların ortaya çıkmasındaki en büyük nedenlerden birisi beslenme rutinleri olmaktadır. Hassas cilde sahip köpeklerin onları rahatsız eden, alerjik etki yapan ya da bir süre sonra cilt sorunlarının gözle görülür hale gelmesindeki durumun beslenmeyle bağlı olması birçok insanı da şaşırtmaktadır.

Gıdaya Bağlı Alerjik Etkilerin Sonuçları

Gıdanın önemini anlamanız açısından kalitesiz ve ucuz mamaların dışında onlar için faydası olmayan ev yemeklerinin onlar üzerinde ne gibi olumsuz etkileri var onları sıralayalım!

  • Aşırı kaşıntı
  • Pullanan ve kuru bir cilt
  • Egzama ve mantar
  • Bölüm bölüm dökülen tüyler
  • Kürk ve tüy kalitesinde gözle görülür bir düşüş

Bu tarz alerjik etkilerin sonucunun hepsinin altında yatan neden genelde hatalı beslenme ve yanlış diyet programından dolayı dostlarımızın cilt ve deri sağlığının bozulmasıdır. Bunun yanında tabi ki iç-dış parazit uygulamaları, aşılar ve rutin bakımlarının yapılmaması da etkilidir.

Hassas Cilde Sahip Olan Köpekler için Uygun Beslenme Programı

Bazı köpeklerin cilt sorunlarına yatkınlığı ırkları açısından genetik olarak zaten bilinmektedir. Bu tip bir köpek ırkı sahiplendiyseniz zaten bakımı konusunda yavruluğundan itibaren dikkatli olmalı ve o yönde bir beslenme programı oluşturmalısınız. Unutmamanız gereken nokta bir cilt sorunu bir kere patlak verdi mi bunun tedavi ve beslenme kontrol ömür boyu sürecektir. Bu duruma düşmemek adına en baştan işi sıkı tutmalı ve onun sağlığını ön planda tutmalısınız. Bazı köpeklerde tavuk ağırlıklı mamalar problem çıkarırken bazı köpeklerde içeriği ne olursa olsun tüm konserve mamalar olumsuz alerjik semptomları karşınıza çıkarabilir. Hassas cilde sahip bir köpeğe sahipseniz besleme konusunda dikkat etmeniz gereken noktalar ise şu şekilde özetlenebilir.

  • Yaşına ve ırkına bağlı olarak ihtiyacı olan günlük besin değerlerini ve miktarını iyi araştırın.
  • Yağ asitlerinin önemini bilin.
  • Özellikle omega 3&6'nin onların cilt ve tüy sağlığına olumlu etkileri olduğunu bilin.
  • Sadece kuru mamayla kısıtlı kalmadan deri ve tüy sağlığına olumlu etkileri olan ekstra takviyeler edinin.
  • Köpek maması içeriğindeki protein kaynağı kadar karbonhidrat sağlayan besin madde ya da maddelerini göz ardı etmeyin.Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar