MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler Yoğurt Yer mi? Kediler için Yoğurdun Faydaları

3.03.2021 13:29:12

Sütün zararlı etkileri yüzünden yoğurt konusunda da birçok farklı düşünce bulunması nedeniyle kedi besleyen çoğu insan yoğurt kullanımına karşı mesafeli davranmaktadır. Cevabımızın ayrıntılara geçmeden önce kediler yoğurt yiyebilir mi sorunun cevabı belirli ölçüde “evet, yiyebilir” olacaktır.

Yoğurdun miktarının ve ev yapımı olmasının faydaları daha fazla olmakla birlikte tüm kedilerin yemesinde bir sakınca bulunmamaktadır. Fazlasının mide sorunlarına neden olabileceği gibi ishal ya da kusma sorunuyla karşılaşmanız olasıdır. İlk defa veriyor ve yeni alıştırıyorsanız miktarı çok az tutarak alışmasına yardımcı olmanız sorun yaşamamanız açısından önemlidir.

Kediler Yoğurt Yiyebilir mi?

Kedilerinize gönül rahatlığıyla yoğurt yedirebilirsiniz. Dikkat etmeniz bazı noktalar ve miktarını aşmamak kaydıyla sağlığına da oldukça fazla olumlu etkisi olacaktır. Öncelikle yoğurdun sade ve mümkünse evde mayalanmış olması son derece önemlidir. İçerisinde şeker ya da yapay tatlandırıcılar bulunmaması bu konu özelinde en dikkat edilmesi gereken noktadır. Haftada birkaç kez yemek kaşığını aşmamak da miktar konusunda dikkat edilmesi gereken kritik noktadır.

Süt içerdiği laktoz nedeniyle ne kadar zararlıysa mayalanmış süt ürünleri de tam aksine faydalı olabilmektedir. Kediler laktoz olarak bildiğimiz süt şekerini maalesef ki sindiremezler. İçtikleri taktirde yoğun laktozun bağırsaktaki mikroorganizmalarla tepkimeye girmesiyle aşırı gaz şişkinlik ve ağrı olarak belirtileri ortaya çıkar. Yüksek miktardaki laktoz daha sonra bağırsak dışına atılmak istenildiğinde ortaya çıkan sıvı ishal oluşumuna zemin hazırlar. Aynı durum köpek dostlarımız içinde geçerli olup yavruların bağışıklıklarının daha düşük ve zayıf olması sebebiyle ölümcül etkileri olabilir. Fakat süt yerine özellikle evde mayalanmış yoğurdun verilmesi açısından sorun yoktur. Sütün içerdiği laktoz yararlı bakteriler tarafından emilerek yok edilir.

Yoğurdun Kediler için Faydası

Mayalanmış yoğurt içerdiği zengin besin değerleriyle bağırsak florasının işleyişini düzenler. Ayrıca kalsiyum, sodyum, potasyum, fosfor açısından sağladığı zenginlik sayesinde kemik ve dokuların güçlenmesine yardımcı olur. Kabızlık çeken kedilerde sindirim sisteminin düzenlenmesinde de bir miktar yoğurt oldukça etkili olacaktır. Yoğurt verirken mutlaka oda sıcaklığına gelmesine dikkat edin. Fayda sağlarken tam aksi senaryoda o küçük midesini üşütmelerine neden olabilirsiniz. Düzenli yoğurt tüketimi tüy kusma sorununda da etkilidir. Bazı markaların malt macunlarda yoğurt içeriğine sıklıkla rastlayabilirsiniz. Diş eti sorunları yaşamalarının önüne geçmekle birlikte daha az diş sağlığının da doğal yollardan korunmasına yardımcı olmaktadır.

Eğer bir sağlık sorunu var ya da kullandığı bir ilaç var ise yoğurt vermeden önce veteriner hekiminizden bu konuda izin almanız önemlidir. Yoğurt kullanımı sonucunda dostunuzda herhangi bir kötü durum oluşması halinde ise en kısa sürede bir kontrole giderek evcil dostunuzun sağlık durumunu gözden geçirilmesini sağlamayı ihmal etmemelisiniz.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar