MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Soğuk Havalarda Köpeklerin İhtiyaçlarını Gözden Geçirelim

3.03.2021 12:04:37

Yaşadığınız bölgelere göre kar yağışı ya da yağmurlar fazla olabileceği gibi az yağış alan ve soğuk bir mevsim de yaşayabilirsiniz. Tüylü dostlarımız için yaşam kalitelerinin düşmemesi ve sağlık sorunları yaşamamaları adına alınması gereken bazı önlemleri sizlerle paylaşmak istiyoruz. Kış mevsimi ya da soğuk iklim koşullarına uyum sağlaması adına dostlarımızın zayıf noktaları ve bunlara alınması gereken önlemlere göz atalım!

Irk Fark Etmeksizin Köpeklerin Soğuklarda Üşüyeceğini Unutmayın

Bazı anavatanı soğuk iklimler olan köpeklerin üşüme eşiği yüksek olsa da her köpek bir süre sonra üşüyecektir. Temel yaşam alanları ev içerisi olan köpekler için sorun olmasa da kulübede yaşayan köpeklerin soğuk ve yağış alan günlerde yaşam alanının ekstra sağlamlaştırılması önemlidir. Su ve hava girişi olabilecek noktaların onarımının yanı sıra kulübe içerisine sıcak kalmasını sağlayacak yatak ve hatta ısıtıcı konulması üşütmemesi açısından son derece etkilidir.

Beslenmelerine Dikkat Edin

Dış mekânda bakılan köpeklerin daha dirençli durabilmeleri adına kalori ihtiyacını bir miktar artırmanız önemlidir. Soğuk havaya karşı kendini koruması adına takviye gıdalar, yüksek kalorili mamalar ya da yaş mama takviyeleri bağışıklık sistemlerinin güçlenmesi açısından fayda sağlayacaktır. Ayrıca soğuk mevsimlerin getirdiği dondurucu soğuk su kabının donmasına yola açabilir. Su ihtiyacını karşılaması için tazeleme yaparak rahatça içebilmesini sağlamalısınız.

Yürüyüşler ve Egzersizler Zinde Kalması Açısından Önemli

Genelde köpek sahipleri bu konuda fazlasıyla tembellik göstermektedir. Onların fiziksel olduğu kadar zihinsel açıdan rahatlamaları için de bu tip dış mekân aktivitelere ihtiyaçları vardır. Oyun konusunda ve egzersiz açısından evde bazı aktiviteler yapabilmemize rağmen yürüyüş ve koşular onlar açısından son derece önemlidir. Egzersiz eksikliğinde davranış bozuklukları yaşayabilecekleri gibi aldıkları yüksek kaloriyi de atamamaları nedeniyle kış sonunda sürpriz kilolarla karşılaşabilirsiniz. Gezinti için dışarı çıkıldığında onlara uygun giysi ve kıyafet seçimi de onları soğuktan korumaya fazlasıyla yetecektir.

Aşılar ve Parazit Uygulamaları Aksatılmamalı

Soğuğun verdiği evden çıkmama isteği ve üşengeçlik onların bu temel ihtiyaçlarını aksatmamıza yol açabilmektedir. Soğuk mevsimlerde bağışıklığının düşmeye meyilli olması ve hastalıklara karşı daha hassas olması yüzünden kış aylarında aşıların ve takribi iç-dış parazit uygulamalarına temkinli yaklaşarak takvimini takip etmeliyiz.

Uzun Tüylü Köpeklerin Tıraş İşlemi Ertelenmeli

Çok önerilmese de bazı köpeklerin ırkına bağlı olarak tüy yapısı oldukça ilgi istemektedir. Bunun da en kolay yollarından birisi rutin olarak tıraş edilmeleridir. Fakat bu tüylerin onların soğuğun zararları etkilerinden koruduğu da bir gerçektir. Bu tip dönemlerde daha çok uygun bir fırça yardımıyla taranmalı ve bunu normal rutininiz haline getirerek tüy kalitelerinin artması ve kan dolaşımlarının hızlanmasını sağlayabilirsiniz.

 

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar