MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Enerjisi Düşük Kedileri Hareketlendirme Taktikleri

3.03.2021 10:23:15

Kedilerin uykuyu ve bir köşede saatlerce hareketsiz dinlenmeyi sevdiklerini biliyoruz! İstedikleri zaman istediklerini yaptırma konusunda da uzman olan bu minik dostlarımızın her zaman tuvaletleri temizlenir, boşalan mama kapları dolar ve suları günlük tazelenir! Ama zamanla bu hareketsiz, rutin yaşam onun enerjisinin iyice düşmesine ve zamanla kilo almasına yol açacaktır. Özellikle kısırlaştırılan kediler özelinde bu durumun daha çok göze batacağından emin olabilirsiniz. Yavru kediler yaşları itibariyle daha hareketli olsalar da yetişkinliğe geçişte eğer sizin teşvikiniz bulunmazsa oldukça hareketsiz ve rutin bir yaşama kendisini adapte etmesi uzun sürmeyecektir.

Köşede bir biblo edasıyla gün boyu temel ihtiyaçları dışında hareket etmeyen dostunuzun ataletini yenmesinin vakti geldi! Vereceğimiz tavsiyeler neticesinde en azından uyku dışında başka şeylere yönelmesi konusunda tavsiyelerimize göz atalım.

İlgisini Çekecek Oyuncak/Oyuncaklar Alıştırın

Kediler için oyuncaklar olmazsa olmaz ihtiyaçları arasında yer almalıdır. Hem sizinle vakit geçirebileceği hem de ev tek başınayken uyku yerine zaman zaman onlarla oynayabileceği türde kedi oyuncakları seçmeniz gün içerisinde hareket etmesini sağlayacaktır.

İçgüdüsel açıdan avcılık isteğini tetikleyen her oyuncak kedinin ilgisini çekecektir. Kendi kendine hareket eden ve yuvarlanan oyuncaklar top gibi kedinin göz takibine girdiyse ona dokunmama ihtimali yok gibidir. Ayrıca ses çıkaran oyuncaklar onda av kovalama isteği yaratacağından bu tip oyuncaklara yönelim yapmanız son derece doğru olacaktır. Kedinizin zihinsel açıdan da doyurabilecek bulmaca özelliği olan oyuncaklar da demin örnek verdiğimiz oyuncaklar kadar olmasa da oyun iştahına katkıda bulunacaktır. Farklı tiplerde kedi oyuncaklarına buradan göz atabilirsiniz.

Kedileri Harekete Geçirmek için Doğru Zamanlama Yapın

Kedilerin uyku ve dinlenmeyle arasının fazla iyi olmasının dışında gün içerisinde buna da ihtiyaçları kesinlikle bulunmaktadır. İnsanlar gibi bir uyku düzenine sahip olamayacakları için özellikle gündüzleri hareket ettirerek enerjisini harcamalarına ve geceleri uyku rutinine alışmalarına sağlamalısınız. Bu nedenle akşamları ya da geceleri onları rahatsız etmeden uyku haline keyifle dalmalarına mâni olmamak bu aşamada önemli!

Uyku halindeki kediyi harekete geçirmek oldukça zor olduğu gibi uykusundan kalkmış, rutin temizliğini yapmış ve karnı tok kedi oynamak ve ilgi görmek için fazlasıyla hazırdır. Her gün kedinizin bu şekilde bir şeyler yapmaya hazır olduğu saatleri denk getirirseniz oyun oynamayı, hoplamayı ve zıplamayı yaşam rutinleri haline getireceğinden emin olabilirsiniz.

Uykusunun açılması ve mahmurluğunu atması konusunda sıkıntılar yaşayan bir kediniz var ise ek ürünlerden destek almayı asla ihmal etmeyin.

  • Kedi ödülleri ve yaş mamaları ekstra enerji verdiği gibi dostunuzun gözlerinin fal taşı gibi açılmasına yardımcı olacaktır.
  • Oyun öncesi ve oyuna davet ederken kedi oyuncaklarına kedi nanesi spreyi sıkabilir ya da direkt olarak kedi otu (catnip) kullanabilirsiniz. Oyun oynarken çabuk sıkılan kediler için ideal olan bu ürünler %100 doğaldır.Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar