MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Evcil Hayvan Bakımı Hakkında Yanlış Bilinen 7 Madde

21.01.2020 10:02:14

Sevimli dostlarımız için elimizden geleni yapsak da kulaktan kulağa gelen yanlış bilgiler ve herhangi bilimsel bir kanıtı olmamasına rağmen doğru olarak kabul edilen klişelere göz atıyoruz. Hayatta herkesin amacı evladı gibi gördüğü evcil dostlarının sağlıklı bir yaşam, kaliteli bir beslenme ve mutlu bir ömür geçirmesi için çabalamakla geçmektedir. Senelerdir doğru bildiğimiz, aslında yanlış olan bilgilere göz atalım.

 

1- Evcil Dostumuzla Uyumak Sağlık Problemi Yaratır

Evcil dostlarımız hakkında bilinen en büyük yanlışlardan birisi de beraber aynı yatağı paylaşmanın sağlık problemleri yaratacağı. Uzmanların böyle bir bilimsel sonuca ulaşmamakla birlikte eğer sizin ve evcil dostunuzun herhangi bir sağlık problemi yok ise iki tarafında isteği ve uyku kalitesinde eksilme olmayacağı sürece beraber yatabilirsiniz. Buradaki yazımızda bu konuyu uzun uzun anlatmaya çalıştık.

 

2- Kediler Süte Bayılırlar

Belki de herkesin doğru bildiği ama kedilere en büyük zararı veren yanlışların başında gelmektedir. Kediler yenmesi mümkün olan her şeyi severler. Fakat bu onlar için faydalı bir besin olduğu anlamına gelmez. Kediler sütteki laktozu maalesef sindiremezler. İshal, kusma, bağırsak problemlerinin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Çok zorda kaldığınız durumlarda süte su karıştırarak alternatif yaratabilirsiniz. Aksi taktirde onlar için oldukça zararlıdır.

 

3- Yaralarını Yaladıklarında İyileşme Süreci Hızlandırır

Bilinen aksine yaranın tahriş olup, iyileşmenin hızlanması yerine yavaşladığı gerçeğidir. Ayrıca yaranın enfeksiyon kapma riski de artabilir. Eğer derin ve ciddi olduğunu düşündüğünüz bir yarası var ise mutlaka uzman veteriner kontrolünden geçerek, gerekli bakımın yapılmasını sağlamalısınız.

 

4- Köpeğin Burnunun Sıcak Olması, Hastalık Habercisidir

Bilgi çöplüğündeki bu bilgi de yanlış bilinen bir durumdur. Bu tip bir durumun sağlığa dair bir durumla ilgisi maalesef bulunamamıştır. Köpeklerin bu bölgedeki sıcaklık seviyesi gün içerisinde yaptığı aktivitelerden, dış ortam ve hatta genetik olarak değişkenlik gösterebilir. Eğer evcil dostunuzun sağlığı konusunda endişeleriniz var ise onun tuvalet, yeme-içme ve hareketlerini göz hapsine alarak gözlemleyebilirsiniz.

 

5- Bizim Yediğimiz Yemekler Zararlı Değildir

Evcil dostlarımızın kaliteli ve sağlıklı beslenmesi, onların karnının doyması bizlerin her zaman önceliğidir. Şekerlemeler, baharatlı, yağlı yemekler onlar için hem sağlıksız hem de tehlikelidir. Haşlama et ve sebzeler onlarla besin programında çeşitlilik yaratması açısında paylaşılabilir. Ayrıca daha önce bahsetmiş olduğumuz evcil dostlarımız için zararlı insan yiyecekleri konularına da göz atabilirsiniz.

Kediler için dikkat edilmesi gerekenler

Köpekler için dikkat edilmesi gerekenler

 

6- Balıklar Cam Fanuslarda Yaşayabilir

Kolaylık ve elde edilebilirlik bakımından oldukça kolay balık sahiplenmeyi amaçlasalar da fanuslar balık bakımı ve yetiştirilmesi için gerekli ortamı balıklara sağlamaz. Onlar için hapishaneden farkı olmayan bu küçük camlar, yeterli oksijeni de alamamalarına neden olmaktadır. Balık sayısına ve cinsine uygun geniş akvaryuma geçiş yapmanız hem onların yaşamı hem de sağlığı açısından en uygun tercih olacaktır.

 

7- Her Papağan Konuşma Yeteneğine Sahiptir

Maalesef her papağanlar arasında konuşma eğilimi gösteren ırklar hatta cinsiyete göre dahi dağılım vardır. Her papağanın öğrenme kapasitesi ve yeteneği atalarından gelen genlere göre şekillenmekte olup, sahiplenmek istediğiniz evcil dostunuzu ona göre belirlemek uygun olacaktır. Ayrıca her kuş illaki konuşacak diye kural olmayıp, onların mükemmel sesleri sahiplenmek için yeterlidir.

 

 

 

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar